Zašto propadaju pivare u Srbiji?

  • 4

U zemlji koja troši oko 73 litra piva po stanovniku, uspešno rade samo tri privatizivane pivare, dok su preostalih pet ili propale ili su pred gašenjem, piše RTS.

Prosečna godišnja potrošnja piva u Srbiji je oko 500 miliona litara ili oko 73 litra po stanovniku. Iako je to i do 10 puta manje nego u Nemačkoj ili Holandiji, oko četiri odsto budžetskih prihoda dolazi od akciza i poreza na dobit na pivo.

Kad već volimo pivo, postavlja se pitanje, zašto u Srbiji uspešno rade samo tri pivare koje su privatizovale multinacionalne kompanije, dok je preostalih pet ili propalo, ili je pred gašenjem.

Strane investitore su, posle petog oktobra, interesovale samo telekomunikacione i kompanije u pivskoj, duvanskoj i industriji cementa. Taj interes je ostvaren u konkurentskim uslovima i dao je rezultate jer to su sada i najveći generatori profita.

Apatinska pivara zapošljava 900 radnika i drži oko 40 odsto tržišta piva u zemlji.

- Prošle godine smo izvezli 30 miliona evra, što nas čini jednim od najvećih izvoznika u zemlji robe široke potrošnje. Zanimljiv je i podatak da smo u budžet Srbije uplatili više od 70 miliona evra kroz takse, akcize i poreze - navodi direktor "Apatinske pivare" Ilija Šipka.

Na drugoj strani, nekada uspešna "Niška pivara" sa 140 zaposlenih, posle privatizacije, nalazi se u bezizlaznoj situaciji.

- Najbolje rešenje za Nišku pivaru bi bilo da se ta privatizacija na neki način raskine, pa da li da država postane većinski vlasnik, da li našla kupca, i da pivara stane da radi - kaže predsednik ASNS-a Miljan Damjančević.

Druga nekada uspešna pivara "Valjevska pivara" brzo je privatizovana, ali za izlazak iz stečaja posle privatizacije bila joj je potrebna skoro decenija.

- Ne dugujemo više poveriocima. Pivara nema kredite, radi uspešno, osvaja tržište polako, ali sigurno i primer je dobre saradnje. Primer kako treba raditi sa lokalnom samoupravom i državom - ističe direktor "Valjevske pivare" Zoran Božić.

(Telegraf.rs / Izvor: RTS)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • @vladimir0710

    29. april 2013 | 04:25

    - Zbog toga što se uvozi pivo iz SLO, HR, H, D, NL i drugih zemalja, jer uvoznici gledaju na svoju zaradu. Mogli bi i da izvoze kvalitetno pivo iz Srbije.

  • dačo

    28. april 2013 | 21:54

    Sta je sa MB pivom?

  • Nikola

    28. april 2013 | 23:34

    Kupio Heineken, i ugasio proizvodnju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA