TELEGRAF NA HIPODROMU: Jahanje je stil života, svaka žena mašta o "princu na belom konju" (FOTO) (VIDEO)

  • 3

Jahanje je viteška disciplina, privilegija prinčeva i plemstva! Ivan Dujmović (21), državni reprezentativac u jahanju sa preponama, maksimalno je posvećen ovom sportu, a manirima pokazuje da jahanje zaista pripada aristokratiji.

- Kao dete igrao sam se musketara, vitezova, a to je podrazumevalo i jahanje. Negde sa 11 godina, imao sam sreću da me roditelji odvedu na trke. Dok su oni ručali u restoranu ja sam se već dogovorio za prvi trening. Pored državnog prvenstva 2011. godine, učestvovao sam na mnogo turnira. Jedan od najznačajnijih je Balkanijada, gde sam bio član reprezentacije. Jahao sam poslednji i mnogo toga je zavisilo od mene. Više puta sam bio prvak Beograda i Novog Sada – kaže Ivan.

Na Olimpijskim igrama jahači se takmiče u jahanju sa preponama i dresurnom, u disciplini 3 Day event, odnosno terenskom jahanju, kao i voltežovanju - vid gimnastike na konju, dok su trke na konjima kasačke i galopske. Starosna granica za bavljenje ovim sportom ne postoji.

- Do skoro je svetski broj jedan bio čovek od 65 godina. Obično se počinje sa četiri, pet godina, ali je takmičenje dozvoljeno tek sa devet. Ne postoji polna razlika, podjednako jašu i muškarci i žene, s tim da je više muškaraca u profesionalnim vodama. U mojoj disciplini jahanju sa preponama kilaža nije toliko bitna, ali džokeji se trude da budu što lakši. Negde postoji ideja da je 58 kilograma poželjno – objašnjava državni reprezentativac.

Za razliku od ostalih sportova, u jahanju je pored umeća jahača bitna dresura i uvežbanost konja.

- Najteže je istrenirati konja za dresurno jahanje i metode treninga su surove. U mojoj disciplini, najvažnije je da ne oboriš ni jednu preponu, a ako se to ne dogodi pobednika odlučuje visina prepona i vreme - kaže Ivan.

Svaki jahač se veže za svog konja, a da bi konj dao svoj maksimum mora da oseća da je voljen. Cenu takmičarskog konja diktiraju godine, jahačko iskustvo i veterinarski pregledi, a kreće se od nekoliko hiljada evra pa do milion.

- Moj konj se zove Amadeus, mada mislim da i ne zna da ga tako zovem. Više mu prija štalsko ime Mačka. Veterinar koji se brine o njemu dolazi iz Italije, i propisuje mu ishranu, što je naročito bitno u takmičarskom periodu. Jahanje zahteva novac ali i vreme. Konji se čuvaju u boksovima, a od vlasnika zavisi koliko će dobro mesto da obezbedi. Bitno je da je toplo, čisto i da je hrana dobra. Svaki konj ima propisani režim ishrane, a univerzalno se hrane tri, četiri puta dnevno. Jako puno vremena provodim na hipodromu, jer to nije samo sport već i stil života.

Državni reprezentativac već nekoliko godina za redom odlazi na usavršavanje u inostranstvu, gde je jahački sport mnogo razvijeniji a konkurencija veća.

- Generalno malo ljudi jaše u Srbiji, mala je konkurencija, pa referentni sistem ne postoji. Najbolji ovde, napolju su prosečni. U Francuskoj ili Nemačkoj svaki vikend ima neki turnir, a treća grana privrede je konjarstvo, tako da se i sportu pristupa mnogo ozbiljnije.

Pored odlične kondicije jahanje utiče i na razvoj koncentracije.

- Odlično je za balans, fizičku kondiciju ali i razvoj koncentracije i bolju percepciju. Primetio sam da postoji pozitivna korelacija između jahača i dobrih vozača. Kada si na takmičenju osluškuješ gde su drugi konji, po zvuku procenjuješ koliko je neko udaljen, razmišljaš da se ne sudariš… Kako studiram psihologiju, ovde sam i praktično mogao da vidim značaj terapije jahanjem za decu ometenu u razvoju. Svaki konj je izuzetno miran, u susretu sa takvom decom, pa i onaj pomalo divlji, a oni su jako srećni - objašnjava džokej.

Hipodrom u Beogradu osnovala je kraljevska porodica, a dan danas za VIP ložu mesta se zakazuju godinu dana unapred. Ni malo ne čudi da su dame veliki obožavaoci konjičkog sporta i sanjaju o "princu na konju".

- Čudno, gotovo nepisano pravilo je da žene jako vole jahače. Kako god da izgledaš, šta god da radiš nakon takmičenja, kad si na konju sve žene su tvoje – kaže Ivan kroz osmeh.

U toku praznika 4. i 5. maja na beogradskom hipodromu, održaće se veliki Uskršnji turnir, na kome  je predviđeno takmičenje u jahanju sa preponama, nakon čega sledi maskenbal za decu.

Pogledajte foto-galeriju:

(Lj. Vučetić / Foto: Marko Todorović)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA