SAD imale više upozorenja u vezi sa braćom Carnajev
Američke obaveštajne službe bile su upozorene više puta u vezi braće Carnajev, što otvara nova pitanja o tome kako je Vlada vodila slučaj i kako obaveštajne agencije sarađuju i dele informacije.
Rusija je alarmirala i Centralnu obaveštajnu agenciju - CIA i Federalni istražni biro - FBI u vezi sa Tamerlanom Carnajevim i sumnji da je pripadnik radikalnih islamista, rekao je neimenovani američki zvaničnik, prenela je agencija Rojters.
Rusija je svoju zabrinutost iznela početkom 2011. godine FBI, a isto to je učinila u septembru iste godine obrativši se CIA.
FBI je ispitao Tamerlana Carnajeva i zaključio da ne predstavlja stvarnu pretnju, a ime mu je, na zahtev CIA, stavljeno u bazu podataka sumnjivih lica, koja nisu automatski na listi osumnjičenih terorista, naveo je BBC.
Obelodanjivanje podatka da su Rusi uputili i drugo upozorenje otvorilo je pitanje da li su CIA i FBI napravile propust da podele podatke.
- To je nešto što moramo da saznamo - rekao je senator Den Koats, republikanac i član obaveštajnog odbora Senata.
Prema Koatsu, ključna stvar na kojoj treba poraditi jeste simultana komunikacija svih relevantnih agencija kada postoji upozorenje.
Ključni problem u napadima na SAD 11. septembra 2001. godine jeste bio upravo nedostatak razmrene informacija i to se više ne sme ponoviti, ukazao je Koats.
Tamerlan Carnajev (26) ubijen je u razmeni vatre sa policijom 19. aprila, a njegov mlađi brat Džohar (19) je ranjen i uhvaćen.
Njih dvojicu, Čečena, policija sumnjiči da su postavili i aktivirali dve bombe u blizini finiš linije na bostonskom maratonu 15. aprila, kada je poginulo troje ljudi, uključujući osmogodišnjeg dečaka, a ranjeno 264.
Tamerlan Carnajev boravio je oko šest meseci u Dagestanu i Čečeniji prošle godine.
Kada je Tamerlan napustio SAD, baza podataka (TECS) uputila je upozorenje združenim snagama za borbu protiv terorizma, telo predvođeno FBI u Bostonu.
Agencija Rojters je navela da je nejasno šta su istražitelji uradili sa informacijama.
Američki zvaničnik naveo je da FBI, posle prvobitnog upozorenja, zatražio više informacija od Rusije ali da posle više nije bilo odgovora.
Čovek koji se predstavio kao ujak braće Carnajev, Ruslan Carni, rekao je da je čovek koga je znao samo kao Mišu uticao na Tamerlanovo duboko interesovanje za islam.
Ruslan Carni je rekao da je za Mišu, koji je bio jermenskog porekla, čuo prvi put 2009. godine.
Miša je "radio sa Tamerlanom, uveo ga u islam i upoznao ga sa islamom na takav način da je momak (Tamerlan) u kratkom roku napustio sve što je radio", rekao je Ruslan dodajući da je Tamerlan "prestao sa boksom, prestao sa muzikom".
Džohar Carnajev je istražiteljima u pisanoj izjavi rekao da su on i njegov stariji brat samostalno delovali bez pomoći ijedne strane ili domaće ekstremističke grupe.
Rebublikanac iz Njujorka Piter King, koji je član odbora za bezbednost zemlje, rekao je da je teško da se takva priča prihvati kao istinita.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.