Svaki Srbin političke greške platio 110.700 evra!
Da smo izbegli ratove i razaranja, prosečna plata bila bi viša od 800 evra, a BDP bi bio između 17.000 i 22.000 dolara po glavi stanovnika. Bili bismo daleko ispred Mađarske, Poljske i Rumunije
Šta bi bilo sa Srbijom da je Milošević uoči čuvenog mitinga na Gazimestanu odlučio da prvi u SFRJ raspiše višestranačke izbore umesto što je glumio Tita i hteo da balansira između Zapada i zamišljenog novog Istoka konceptom jednopartijskog pluralizma, pa je na kraju umesto jugoslovenskog Gorbačova ispao balkanski Staljin, piše "Nedeljnik".
- Beograd bi verovatno bio ekonomski centar ovog dela Evrope umesto Budimpešte - procenjuje ekonomista Goran Nikolić.
Istraživanja pokazuju da bi samo u ekonomskom pogledu Srbija bila najmanje duplo jača zemlja. I to pod pretpostavkom da je tranzicioni ekonomski razvoj išao u skladu s drugim zemljama bivšeg Istočnog bloka... A SFRJ je u tranziciji imala daleko bolje startne pozicije od drugih.
Prema analizi ekonomiste Miroslava Zdravkovića, prosečan građanin Srbije je u periodu od 20 godina (od 1990. do svetske krize 2009. godine) samo na platama "zakinut" za 57.300 evra, a svaki penzioner 35.200 evra.
Do tog podatka došao je analizom potencijalnog rasta plata u slučaju da je Srbija početkom devedesetih počela da se razvija kao druge zemlje u tranziciji i da je po "regularnoj dinamici pristupila Evropskoj uniji". Teže je proceniti kako bi se razvijale plate i penzije pod udarom krize, što umnogome zavisi od toga da li bi Srbija bila u evrozoni ili bi sačuvala svoju valutu. Tek, do 2013. godine gubitak prosečnog Srbina kreće se najmanje oko 65.000 evra, što je dvosoban stan u Beogradu.
Srbija je danas prvi put u istoriji manje razvijena nego Bugarska. Da smo izbegli ratove i razaranja, prosečna plata bi bila viša od 800 evra, a BDP bi bio između 17.000 i 22.000 dolara po glavi stanovnika. Bili bismo daleko ispred Mađarske, Poljske i Rumunije, današnjih članica EU, tvrdi Goran Nikolić.
"Nedeljnik" je uz pomoć naših ekonomista napravio i grafiku koja podrazumeva da bi Srbija, kao zemlju u koju je ulazio IBM i koja je imala najbolju startnu poziciju u Istočnoj Evropi, postala američki saveznik na Balkanu i ostvarila prosečne zarade od 918 evra do početka krize 2008. godine. Prema toj računici, svaki građanin Srbije oštećen je minimum za 110.700 evra.
(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
Nije glavni problem to sto je Milosevic glumio Tita, problem je sto ga nije dobro odglumio.
Podelite komentar
Danijels
Ma ljudi, moj savet bezi te iz srbije!!! Austrija, Nemacka, Kanada, i td...
Podelite komentar
acA
demokrate su napravile mnogo vecu stetu nego milosevic
Podelite komentar