14 GODINA OD BOMBARDOVANJA: Sećanje na 16 poginulih radnika RTS-a

  • 7

Rano jutros u 2.06 sati navršilo se 14 godina od napada NATO na RTS u noći 23. aprila 1999, u kojem je poginulo 16 radnika te medijske kuće.

Poginuli su Jelica Munitlak (28), šminker, Ksenija Banković (28), video-mikser, Darko Stiomenovski (26), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (27), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (31), električar, Aleksandar Deletić (31), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (34), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50), tehničar u masteru, Milan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa i Slobodan Jontić (54), monter.

U znak sećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a, podignut je spomenik "Zašto?", kojim porodice i prijatelji stradalih postavljaju pitanje zašto su oni poginuli.

Međunarodna organizacija za ljudska prava "Hjuman rajts voč" je 2000. godine saopštila da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade televizije.

- Prvi put u istoriji ratovanja pogođena je jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimni vojni cilj... I pored ratne propagande ovog medija, nije bilo nikakvog vojnog opravdanja za bombardovanje zgrade RTS-a. NATO nije upozorio civile. Zgrada je smeštena u gusto naseljenom gradskom jezgru. Osoblje u njoj nalazi se 24 časa dnevno. Bio je to potpuno nepotreban napad - navela je ta organizacija.

Čelnici NATO tvrdili su da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala, koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak.

Bivši direktor RTS-a Dragoljub Milanović je, u Beogradu 2002. godine, osuđen na 10 godina zatvora, zbog toga što nije poštovao naređenje tadašnje savezne vlade i ljude i tehniku izmestio iz objekata RTS u Aberdarevoj i u Hilandarskoj ulici. Milanoviću je kazna istekla 1. septembra 2012. godine.

Žanka Stojanović, majka poginulog radnika RTS-a, tražila je u više navrata od Republičkog javnog tužilaštva da se procesuiraju svi odgovorni, pa i nekadašnji Vrhovni savet odbrane.

Vlada Srbije formirala je početkom ove godine međunarodnu Komisiju za razmatranje činjenica do kojih se došlo u istragama koje su vođene povodom ubistava novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, a mandat komisije je proširen i na slučaj ubistva medijskih radnika RTS-a u bombardovanju 1999. godine.

Vazdušni napadi NATO snaga na Srbiju, odnosno tadašnju SRJ, počeli su 24. marta 1999. godine i u njima je u 78 dana ubijeno najmanje 2.500, a ranjeno i povređeno više od 12.500 ljudi.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • najprovokator

    23. april 2013 | 09:04

    trebali su više da nas bombarduju...mi Srbi ne pamtimo agresore..

  • Paradox

    23. april 2013 | 09:42

    To je bio jedan od najvecih zlocina tadasnjeg rezima. Bili su obavesteni o tacnom vremenu bombardovanja tog objekta. Umesto da su zastitili zivote, a opremu nadoknadili kasnije, oni su naredili (pod pretnjom otkazom) da se objekat ne napusta! Ovo mogu posvedociti ljudi koji su bili zaposleni u RTS u to vreme, a preziveli.

  • стрептомицин

    23. april 2013 | 08:51

    Познато је ко је извршио злочин, а наши полтрони на власти да би се додворили НАТО газдама, за које раде, амнестирају их кривице и заменом теза оптужују Србе! Ово само Срби могу да ураде и ни један други народ.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA