Bogati lakše do državljanstva u zemljama EU
Predsednik Kipra ponudio je državljanstvo investorima koji bi u tu zemlju uložilli najmanje tri miliona evra, želeći da tom ponudom dodatno privuče ruske ulagače, a sličnoj strategiji pribegavaju i druge države EU, prenosi "Dojče vele".
Poslanik Zelenih u Evropskom parlamentu, Nemac Jan Filip Albreht, kao zagovornik jedinstvene migracione politike za čitavu Evropsku uniju, ovakvu politiku smatra neprimerenom, i ocenjuje da bi pravila za dobijanje državljanstva morala da budu ista za sve.
Pravila u EU se razlikuju od države do države, a Austrija vodi u "otvorenom reklamiranju" mogućnosti dobijanja državljanstva za one sa dubljim džepom pošto austrijski zakon dozvoljava dodeljivanje pasoša onima koji su "činili i koji će ubuduće mnogo toga činiti u interesu Austrije".
Upravo su na taj način austrijski državljani postali jedan hotelijer iz Saudijske Arabije i ruska operska pevačica Ana Netrebko, navodi "Dojče vele".
U Irskoj je do 2001. godine investicijama bilo lako doći do državljanstva, ali je u međuvremenu uvedeno pravilo da ulaganja od oko 500.000 evra u javni sektor mogu da omoguće dobijanje neograničenog boravka, ali ne i državljanstva.
U Portugaliji se dozvola za useljavanje može dobiti i na osnovu kupovine nekretnina, što bi uskoro trebalo da važi i u Španiji, gde bi kupovina nekretnina u vrednosti od najmanje 160.000 evra omogućila neograničeni boravak.
Ukoliko neko želi da dobije mađarski pasoš, dovoljno je da kupi odredjeni broj državnih obveznica, a slična je situacija i u Indiji, Rusiji i Kini.
Profesor Univerziteta u Minsteru i stručnjak za migracionu politiku Ditrih Trenhard smatra da takva praksa članica EU nije štetna i veruje da je broj onih koji na takav način dolaze do pasoša zemalja EU veoma mali.
Sve zemlje EU, navodi on, bogatima i visokoobrazovanima omogućavaju lakše i brže sticanje određenih privilegija.
Prema njegovim rečima, svaka članica EU još uvek odlučuje sama o uslovima dobijanja državljanstva, a na nivou Unije se o tome još uvek ne razgovara.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bingo
Pa normalno, sta je tu cudno? Sirotinja je samo teret drzavi.Emocije su jedno, a ekonomija drugo. Da bi u proseku bilo bolje, potrebno je uvecavati broj bogatih koji ce vise ulagati i trositi novac, od kojih ce se vise naplacivati porez.
Podelite komentar