VUČEVIĆ: Novi Sad je finansijski stabilan, javna preduzeća loše stoje
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izjavio je da je grad finansijski stabilan i da je punjenje gradskog budžeta dobro, ali da je finansijska situacija u gradskim javno-komunalnim preduzećima loša i da se ona nalaze u izuzetno teškom stanju.
Vučević je rekao da je u četvrtak pre podne Gradu vraćeno milijardu i po dinara, koje su bile zarobljene u Razvojnoj banci Vojvodine, zahvaljujući naporima gradske administracije i, kako je naglasio, uz veliku pomoć Vlade Srbije i Poštanske štedionice, koja je preuzela Razvojnu banku Vojvodine.
- Naši prethodnici su govorili da mi dolazimo da otmemo, a mi ne da nismo ništa oteli, nego smo povećali količinu novca u gradskoj kasi i Grad danas ima skoro milijardu dinara više od onog što nam je gospodin Igor Pavličić predao pre sedam meseci, pri tome ne računam ovih 1,5 milijardi, koje smo vratili iz RBV i koje su bile samo na papiru, ali nisu postojale u fakticitetu na raspolaganju Gradu - kazao je Vučević.
Međutim, nasuprot zadovoljavajućem punjenju gradskog budžeta, Vučević je naglasio da se javno-komunalni sektor i Predškolska ustanova "Radosno detinjstvo" nalaze u ozbiljnoj dubiozi i da imaju tolike dugove koji premašuju iznos sa kojim Grad Novi Sad raspolaže.
Ti dugovi su, kako je rekao, nastali godinama i decenijama unazad i prouzrokovani su nesavesnim i nestručnim poslovanjima, koja se ogledaju u prekomernim zapošljavanjima, sumnjivim javnim nabavkama i svemu ostalom što karakteriše nedomaćinski način poslovanja.
- Istovremeno, moramo reći da javno-komunalna preduzeća nemaju ekonomsku cenu usluga koje vrše, već, ipak vode računa o socijalnom aspektu komunalne politike, što Grad pokušava da vrati kroz subvencije, jer mi ne dozvoljavamo da sva javna komunalna preduzeća imaju ekonomske cene usluga pošto bi te cene bile nedopustivo visoke - istakao je Vučević.
Gradonačelnik Novog Sada je rekao da posle sedam meseci obavljanja poslova rukovođenja Gradom, nije siguran da li grad tereba da ima 16 javno-komunalnih preduzeća, od kojih mnoga, kako je kazao, konstantno imaju veći rashod nego prihod.
- Delatnosti koje apsolutno moraju dominantno ostati u nadležnosti Grada su grejanje, vodovod i kanalizacija, u ovom trenutku to je i javni gradski prevoz i možda deo putne infrastrukture, dok se o ostalim delatnostima može razgovarati da li će biti u delimičnoj nadležnosti ili će to pitanje biti uređeno na neki drugi način - smatra Vučević.
Vučević je istakao da je pre dve nedelje izneo stav da je jako nezadovoljan radom menadžmenta u javno-komunalnim preduzećima, čime je na najtransparentniji način ocenio šestomesečni rada tih preduzeća, što je bilo jedno od obećanja koje je dao stupajući na funkciju gradonačelnika.
Po Vučevićevim rečima presek rada tih preduzeća na šestomesečnom nivou nije pravljen jer će, kako je rekao, za dva meseca ocenu njihovog rada kroz izbor direktora, na osnovu Zakona o javnim preduzećima, dati komisija koja je formirana u skladu sa novim Zakonom o javnim preduzećima.
- Bojim se da su neki direktori shvatili da biti direktor znači imati vozača, sekretaricu, napraviti novu sistematizaciju radnih mesta i što bolje proučiti javne nabavke i od dva popodne biti u nekoj kafani. Tako deo njih shvata svoj posao, jer znaju da ih građani nikada neće grditi za nešto što nisu uradili, a njihov je posao, jer gnev građana, koji je često opravdan uvek ide na gradonačelnika - istakao je Vučević.
On je naglasio da će, "kada je već gradonačelnik za sve odgovoran" pitati direktore zašto nešto rade ili ne rade, da pri tome neće voditi računa iz kojih stranaka ti direktori dolaze i da ga neće zanimati da li će to ugroziti vladajuću koaliciju u Gradu.
- Ja ih još jednom pozivam da počnu da rade svoj posao i da pre svega građanima Novog Sada, pa tek onda meni, pokažu da su sposobni da menjaju situaciju na bolje, ako nisu, onda treba jasno da kažu mi to ne možemo i nismo u stanju da ispunimo ono što smo obećali, idemo na izbore, pa neka građani izaberu nove, koji su sposobniji - rekao je Vučević, dodajući da po tom pitanju SNS i on lično nemaju nikakav problem, jer im "nije u cilju da po svaku cenu budu na vlasti pun mandat, ako ne vide da se stvari menjaju na bolje".
Kada je reč o investicijama, Vučević smatra da ova gradska vlast svoj posao radi savesnije i bolje od prethodnika. U cilju privlačenja investitora u proteklih sedam meseci, Vučević kaže da je primio na desetine privrednih i političkih delegacija iz inostranstva, razgovarao sa velikim brojem domaćih investitora i da očekuje da će u narednom periodu ti razgovori dati konkretne rezultate, jer je to proces u kome rezultati nisu odmah vidljivi.
- Upravo je završeno asfaltiranje desetak ulica u Veterniku, možda je primedba što to nije medijski značajnije ispraćeno. Završava se postupak javne nabavke prečistača u Kovilju gde će se u tom mestu konačno završiti uvođenje kanalizacije, a ne da se napravi ogromna septička jama što su naši predhodnici uradili - rekao je Vučević.
Od investicionih programa on je istakao i pokretanje postupka izrade kanalizacione mreze u Stepanovićevu, u Kisaču, u delu Veternika južno od Novosadskog puta, na Adicama, te asfaltiranje ulica na Sajlovu, završetak izgradnje vrtića u Radničkoj ulici, uz napomenu da je reč o projektima koji će se realizovati u ovoj građevinskoj sezoni i za koje su već obezbeđena sredstva.
- Ponosni smo na činjenicu da za ono što radimo nismo pozajmili ni dinara i Grad i građane Novog Sada nismo zadužili ni za jedan jedini dinar i radimo tako da bude i jeftinije i kvalitetnije nego što je rađeno u prethodnom periodu - naglasio je Vučević.
Govoreći o sporu Grada sa ATP Vojvodina, Vučević je kazao da se Novi Sad nalazi u vrlo nezgodnoj situaciji jer je pravosnažno izgubljen sudski spor što, kako je rekao, otvara prostor za vođenje novih sudskih sporova, odnosno, otvara pitanje šta će Grad raditi sa tim Ugovorom.
- Nije samo pitanje da li ćemo morati da platimo više od 1,6 milijardi dinara, već šta ćemo sa Ugovorom. Realizacija tog Ugovora znači da zatvorimo postojeću međumesnu autobusku stanicu, koja je u vlasništvu gradskog saobraćajnog preduzeća, što znači da će GSP ostati, grubo računato, bez dva miliona evra prihoda na godišnjem nivou, i da usmerimo sav međumesni saobraćaj na autobusku stanicu ATP Vojvodine, koja trenutno nije u funkcionalnom stanju da to obavlja - kaže Vučević.
On je istakao da je dobro što je Republičko javno tužilaštvo prihvatilo inicijativu Grada za pokretanje zahteva za zaštitu zakonitosti kao vanrednog pravnog leka, što je, kako je rekao, jedan vid potvrde da su argumenti Grada, istaknuti u reviziji, prihvatljivi.
Vučević je naglasio da je aktuelna vlast u Gradu uložila velike napore na rešavanju problema sudskog spora sa ATP Vojvodinom, da je o tome raspravljala i Skupština Grada, da je vođena javna debata, osnovana i stručna komisija koja je proučila ceo slučaj, a da iz opozicije konstantno stižu optužbe da on lično i gradska vlast beži od odgovornosti.
- Ako je to sve bežanje od odgovornosti, onda ne znam šta za njih znači rešavanje problema - zapitao se Vučević uz napomenu da je blagi optimista po pitanju rešavanja revizije koju je uputio Grad, ali ne može i ne želi da prejudicira ishod sudske presude.
On je istakao da je i kao gradonačelnik i kao predsednik Gradskog odbora SNS zadovoljan načinom na koji funkcioniše ta koalicija i da u tom pogledu nema nikakvih primedbi.
- Vrlo brzo postignemo konsenzus oko svih bitnih stvari. U vlasti učestvuje pet odborničkih grupa i nemamo svi iste stavove o nekim stvarima, ali generalno nismo naišli na neki kamen spoticanja koji bi mogao da ugrozi funkcionisanje Grada - rekao je Vučević.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Sija kao Las Vegas! Svetleći kamion u novogodišnjoj noći krstari zlatiborskim drumovima!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dusan
Ovog kad vidim dzigerica mi se okrece.on je sve uradio,napravio itd...ja ja pa ja i mi,mi i mi kako si tako sposoban u tri lepe,a nigde te nije bilo bre.
Podelite komentar