Stejt department: Diskriminacija Roma u Srbiji

 
  • 10

- Uznemiravanje novinara u Srbiji i pritisak na njih da sprovode autocenzuru takođe predstavlja veliki razlog za zabrinutost - kaže se u izveštaju Stejt departmenta

Stejt department je danas objavio godišnji izveštaj o ljudskim pravima u kome je, u delu koji se odnosi na Srbiju, navedeno da su najozbiljniji problemi uključivali diskriminaciju i društveno nasilje nad manjinama, naročito Romima.

Kad je u pitanju Kosovo, Stejt department smatra jednim od najvećih problema barikade "tvrdokornih" Srba na severu Kosova, koje su "ograničile osnovna prava, uključujući slobodu kretanja i promet robe".

- Uznemiravanje novinara u Srbiji i pritisak na njih da sprovode autocenzuru takođe predstavlja veliki razlog za zabrinutost, baš kao i korupcija u zdravstvu, obrazovanju i više grana vlasti, uključujući policiju i neefikasni pravosudni sistem čija su posledica dugotrajna suđenja i dugi periodi pritvaranja pre suđenja - smatra Stejt department.

Agencija za borbu protiv korupcije i nevladina organizacija Transparensi Srbija navode da je korupcija u zemlji široko rasprostranjena i da predstavlja sistematski fenomen, piše u izveštaju, i dodaje se da je nova Vlada Srbije najavila da će se snažno boriti protiv toga.

Stejt department navodi da je Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula brojne prekršajne i krivične postupke protiv članova bivše vlade zbog grešaka ili nepodnošenja izveštaja o imovini.

Tako je krivična prijava podneta protiv bivšeg ministra odbrane Dragana Šutanovca jer je lažno predstvio veličinu svog stana. Takođe, protiv bivšeg ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića pokrenut je prekršajni postupak jer je izveštaj podneo posle određenog roka.

Ostali problemi, koje je Stejt department uočio u Srbiji tokom protekle godine, bili su, kako se navodi, fizičko maltretiranje zatvorenika koje je vršila policija, uznemiravanje aktivista za ljudska prava, lezbejki, homoseksualaca, biseksualaca i transeksualaca, kako njihovih organizacija, tako i pojedinaca, kao i grupa i pojedinaca koji kritikuju vladu.

U probleme u našoj zemlji ubrojani su i nedostatak trajnih rešenja za veliki broj raseljenih, porodično nasilje nad ženama i decom i trgovina ljudima, objavljeno je na sajtu Stejt departmenta.

- Vlada je u principu preduzimala korake u cilju izvođenja zvaničnika pred sud, kako u politici, tako i u vladi, kada su obelodanjene zloupotrebe. Ali uprkos tome, mnogi posmatrači veruju da su brojni slučajevi korupcije, policijskog zlostavljanja i drugih zloupotreba ostali neprijavljeni i nekažnjeni - zaključuje se u izveštaju.

Stejt department je naveo da u Srbiji u prošloj godini nije bilo slučajeva političkih otmica ili ubistava koje je izvršila država.

Kada je u pitanju stanje u zatvorima, ocenjuje se da nisu ispunjeni međunarodni standardi, pošto su te ustanove prenatrpane, sa lošim higijenskim uslovima, bez potrebnog osvetljenja i ventilacije, i uz lošu disciplinu i trening zatvorskog osoblja.

Ipak se dodaje da vlasti dozvoljavaju posete nezavisnih međunarodnih posmatrača za zaštitu ljudskih prava.

Kao jedan od problema, navodi se i predugo trajanje pritvora, uz podatak da se 27 odsto od 11 hiljada zatvorenika nalazi u pritvoru bez pravosnažne sudske presude.

Stejt department ističe da predstavnici pravosudnog sistema i tužilaštva i dalje dobijaju pretnje, i kao primer navode slučaj odbeglog Darka Šarića, koji je navodno ponudio 10 miliona evra za ubistvo ljudi u vrhu tih instititucija.

Kada je u pitanju stanje ljudskih prava na Kosovu, Stejt department je naveo da su u 2012. jedan od najvećih problema predstavljale barikade.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Vučić: Bio sam u Novom Sadu i odao počast preminulima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lea

    20. april 2013 | 11:30

    Aman Ameri skinite nam se sa grbace.Koliko je Roma proterano iz Evrope.Niste se oglasili.Ovde su dobili i smestaj i stanove a ko hoce da radi dobije i posao.

  • Dzaja

    20. april 2013 | 11:56

    A sto im ne podele zelene karone, ako im je stvarno toliko stalo do njih? Vidite da mi Srbi nismo u stanju da sami o sebi vodimo racuna kamoli o Romima. SAD je velika, ima preko 300 miliona stanovnika ne bi ni primetila par stotina hiljada Roma. Ipak, imam utisak da je u pitanju naobicnije licemerstvo i politikanstvo, i da njima nije bas toliko stalo do Roma...

  • SRBA

    20. april 2013 | 11:54

    NAJVECA MANJINA U SRBIJI SU SRBI,A SVIH OSTALIH KOLIKO HOCES,BAS ME CUDI STO JE PROMENJEN NAZIV IZ JUGOSLAVIJE U SRBIJU?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA