SOCIJALA: Prosečan Srbin ima samo 150 evra mesečno!
Svaki stanovnik Srbije u proseku raspolaže sa jedva 149 evra mesečno, što je na granici siromaštva! Ovako skroman novčanik, ocenjuju stručnjaci, posledica je sve nepovoljnijeg odnosa broja zaposlenih, nezaposlenih, penzionera i izdržavanih građana.
Koliko je situacija ozbiljna najbolje se vidi iz podatka da platu kući donosi svega 1.727.048 radnika, dok 2.699.743 stanovnika manje-više zavisi od državne milostinje. Tako je trenutno na spisku 738.756 nezaposlenih građana, 253.047 onih koji isključivo žive od socijalne pomoći, a 1.707.943 penzionera, uprkos tome što su svoja primanja pošteno zaradili, zavise od "tuđe volje" jer im dinamiku plaćanja i iznose na čekovima određuje - država.
A ako se održi ovakavo stanje, cenu će debelo platiti sadašnji radnici, odnosno budući penzioneri:
- Uticaj tržišta rada na penzijski sistem biće takav da će penzije nesumnjivo biti manje, a postoji opasnost da mnogi neće ni ispuniti uslove za penzionisanje. Naposletku, neće biti otklonjen problem daljeg finansiranja penzija - kaže Zoran Milošević, pomoćnik ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike.
On procenjuje da u Srbiji definitivno postoji radni potencijal, ali da su neophodna nova radna mesta. Tek tada bismo mogli da ispunimo glavni cilj strategije zapošljavanja "EU 2020", a to je stopa zaposlenosti od 75 odsto. Mi smo, međutim, još daleko. U 2008. radilo je 53,7 odsto stanovnika, a prošle godine svega 46,4 odsto.
I Ivan Mimić, finansijski direktor Fonda PIO, upozorava na sve nepovoljniji odnos broja radnika i penzionera:
- Krajem 2012. godine bilo je 2.519.627 osiguranika u obaveznom osiguranju, što znači da je odnos penzionera i zaposlenih bio 1 : 1,48. A za optimalno finansiranje penzijskog sistema Srbije trebalo bi da ovaj odnos bude 1:3.
Zato se Srbiji ne piše dobro. Ekonomista Miroslav Zdravković računa da danas na 100 stanovnika imamo samo 24,3 zaposlena (ne računajući radnike bezbednosti, individualne poljoprivrednike i one u sivoj ekonomiji), zatim 24 penzionera i 10,4 nezaposlena. A na 100 zaposlenih imamo čak 98,9 penzionera i 42,8 nezaposlena!
- Posledice su ogromne. Svi su prihodi smanjeni, osim penzija . Anketa o potrošnji domaćinstva pokazala je da su penzije prvi put značajniji prihod od plata. Takav primer verovatno ne postoji u ostalim zemljama - kaže Zdravković.
Plate i penzije u decembru prošle godine činile su više od tri četvrtine ukupnih prihoda domaćinstava, odnosno 120,6 milijardi dinara. To znači da je svakom stanovniku u proseku pripalo 16.946 dinara (ili 149 evra).
U Beogradu je svako raspolagao sa po 25.170 dinara, a u Novom Sadu sa po 30.852. U ostatku Srbije prosečna primanja iznosila su po 12.640 dinara (12.197 dinara u centralnoj Srbiji i 13.639 dinara u ostatku Vojvodine).
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dada
Bajatovic prima 2 miliona dinara mesecno!!!! Ima li on dusu??? Otima od decjih usta, od socijanlne pomoci, od bolesnika bez lekova, da bi bancio po kafanama sa 20.000 evra mesecno?!?!?!
Podelite komentar
SRBA
Istina velika istina!Otvoriti goli otok,oduzeti imovinu,osuditi dugo,pokrenuti fabrike,plate podici na nivo socijalne korpe i pratiti potrosacku korpu.
Podelite komentar
dule
Konacno ste napisali tacnu prosecnu platu jednog srbina.
Podelite komentar