Obustavljena kontrola radijacije u Srbiji
Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, zbog nedostatka finansijskih sredstava, trenutno ne obavlja monitoring radijacije u Srbiji.
Kako piše dnevni list "Politika", ranije je ovaj važan posao finansiran novcem iz Fonda za zaštitu životne sredine, a kada je, posle promena u državnoj upravi, ovaj fond ukinut, više nije bilo sredstava namenjenih za finansiranje monitoringa radijacije. Osim toga, i projektno finansiranje ovih poslova, koje se sprovodilo svake godine, nije se pokazalo kao praktično rešenje.
- Ako se monitoring ne obavlja u redovnim uslovima, rutinski, teško ga je dovoljno brzo uspostaviti u slučaju akcidenta, gubi se zainteresovanost stručnih institucija za ispitivanje radioaktivnosti u životnoj sredini, kao i održavanje i razvoj metoda analize, zbog čega može nastati problem u smislu kompetentnosti i kapaciteta, što bi se odrazilo i na donošenje odluka o preduzimanju mera zaštite. Bez monitoringa nema informacije o izloženosti stanovništva u redovnim uslovima. Takođe, kao potpisnica Konvencije o ranom obaveštavanju o nuklearnim nesrećama, Srbija je u obavezi da u slučaju akcidenta sa drugim državama razmenjuje i podatke o radioaktivnosti u uzorcima iz životne sredine koji su relevantni za prekogranični prenos radioaktivnih materija. Bez monitoringa, u slučaju akcidenta, Srbija ne bi bila u stanju da ispuni obaveze iz konvencije - kaže direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije dr Mirjana Radenković.
Ona ističe da je u kontaktu sa nadležnima iz Ministarstva za energetiku, razvoj i zaštitu životne sredine dogovoreno da se monitoring radijacije ponovo uspostavi, najverovatnije od juna i to sredstvima agencije. A ubuduće ponovo će se uvesti projektno finansiranje, ali na duži period.
Za ove poslove konkurišu domaće laboratorije, odnosno instituti sposobni da obave monitoring radijacije koja se meri iz uzoraka i to iz vazduha, padavina, vodenih tokova, vode za piće, životnih namirnica, stočne hrane i radnih prostorija. Deo kontrole je i sistem rane najave radijacionog akcidenta koji funkcioniše automatski, a doze radioaktivnog zračenja mogu se pratiti u realnom vremenu preko sajta agencije.
- Sistem rane najave radijacionog i nuklearnog akcidenta, kao i sva druga merna oprema zahteva redovno servisiranje i održavanje, ali i inoviranje. U situaciji kada nedostaju finansijska sredstva za inoviranje merne opreme, tehnički problemi sa postojećom opremom su očekivani - kaže direktorka Radenković.
Ona napominje da u uslovima kada u državi i u regionu nema akcidenata sa nuklearnim i radioaktivnim materijalom, stanovništvo nije direktno ugroženo zbog prekida monitoringa radioaktivnosti.
- Sa druge strane, u slučaju akcidenta, koji se nikada ne mogu predvideti, za zaštitu stanovništva su najvažnije pravovremene odluke o merama zaštite koje se donose upravo na osnovu podataka o radioaktivnosti u životnoj sredini. Takođe, bez monitoringa nema informacije o izloženosti stanovništva u redovnim uslovima - objašnjava direktorka Radenković.
Na lokacijama na jugu Srbije, na kojima je avijacija NATO 1999. godine dejstvovala municijom sa osiromašenim uranijumom, obavljeni su čišćenje terena i dekontaminacija, uklonjeni su projektili i kontaminirano zemljište, a izvršena su i kontrolna merenja, o čemu su sačinjeni izveštaji. Iako se često govori o posledicama dejstva uranijumskom municijom, obustavljanjem monitoringa prestalo se i sa uzimanjem uzoraka sa tih lokacija.
- Iako nema povišenih koncentracija osiromašenog uranijuma, ta područja se kontrolišu u skladu sa Pravilnikom o utvrđivanju programa sistematskog ispitivanja radioaktivnosti u životnoj sredini - objašnjava dr Radenković, napominjući da domaći stručnjaci ne raspolažu podacima o eventualnim posledicama dejstva uranijumskom municijom na Kosovu i Metohiji.
(Telegraf / Izvor: Politika)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
D.M.
Crkli meraci, mirnije se spava kad se ne meri.
Podelite komentar
Desko
Reaguj Dulicu hitno ti si expert za životnu sredinu ....xaxaxa ali setio sam se ti si zaglavio!
Podelite komentar