KONCESIJA HORGOŠ-POŽEGA: Srbija plaća 10 miliona evra

  • 2

Međunarodna trgovinska komora u Parizu, pred kojom je vođen arbitražni postupak za raskinutu koncesiju Horgoš-Požega, donela je presudu, prema kojoj Srbija neće platiti obeštećenje konzorcijumu, koji čine austrijske kompanije "Alpina" i POR, ali će morati da vrati povučenu bankarsku garanciju u iznosu od 10 miliona evra, uvećanu za kamate.

Ovu informaciju "Večernje novosti" dobiile su iz Austrije, a ministri saobraćaja i građevinarstva, Milutin Mrkonjić i Velimir Ilić, presudu u petak kasno popodne nisu mogli da komentarišu, jer im, kako kažu, "nije poznato da je bilo kakva odluka doneta".

Za postupak pred arbitražom zaduženo je Republičko javno pravobranilaštvo.

Koncesionari za izgradnju autoputa Horgoš - Požega, austrijski konzorcijum "Alpina" i "Por", raskinuli su jednostrano 16. decembra 2008. godine ugovor o koncesiji jer ih je, kako su tvrdili, Vlada Srbije onemogućila da zatvore finansijsku konstrukciju za taj projekat.

Koncesionari su pred arbitražom u Parizu, u maju 2009. godine, pokrenuli postupak sa zahtevom za obeštećenje na ime izgubljene dobiti i ulaganja u koncesiju od čak 71 milion evra. Vlada Srbije branila se time da koncesija nije ni stupila na snagu, jer koncesionar nije u ugovorenom roku zatvorio finansijsku konstrukciju.

U međuvremenu, pred sudom u Austriji, Srbija je prvo izgubila, a potom drugostepenom izvršnom presudom uspela da povuče bankarsku garanciju od 10 miliona evra, koju su koncesionari položili za ovaj projekat u Srbiji. Koncesioni ugovor za izgradnju autoputa sklopljen je krajem marta 2007. godine. Ugovorena vrednost radova iznosila je 1,5 milijardi evra. Koncesija je trebalo da se izda na 25 godina.

Inače, španski FCC je sada vlasnik austrijske "Alpine". Sa Špancima se vode razgovori i oko problema sa cenom izgradnje mosta kod Beške, koji je takođe gradila "Alpina". Nezvanično, u Londonu je već doneta odluka da su zahtevi "Alpine" opravdani i Srbija je uložila žalbu. Ako zahtev "Alpine" prođe, most kod Beške Srbija će platiti oko 100 miliona evra, što je i više nego duplo od ugovorene cene.

(Telegraf / Izvor: Večernje novosti)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Raša

    13. april 2013 | 01:37

    Zašto onda ova zemlja još sarađuje sa ovakvim kompanijama? Zašto sa njima prave nove poslove?

  • Pera Lozac

    13. april 2013 | 11:23

    Zato sto su milioni u pitanju. Tako da par stotina hiljada zavrsava na necijim racunima. Zasto opet isti? Zato sto vec imaju uigrani scenario za drpisanje. Eto zato...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA