TOLIKO O OBEĆANJIMA: Partijskom knjižicom do fotelje

  • 1

Iako su tokom izborne kampanje "na sva zvona" obećavali departizaciju i profesionalizaciju državne uprave i javnog sektora, a Vlada Srbije ova obećanja čak unela i u novi zakon, u Vladinim institucijama i preduzećima i dalje se "kadruje" po stranačkim pravilima.

Kako pišu "Večernje novosti", od početka godine i stupanja na snagu Zakona o javnim preduzećima, Vlada je donela odluke o promenama u nizu državnih firmi i drugih institucija: od gerontoloških i kliničkih centara do naučnih instituta i javnih preduzeća − a novi rukovodeći timovi samo su u nekoliko slučajeva prošli proceduru javnih konkursa.

Da bi poštovala norme propisa koji je sama donela, vlast je iskoristila rupu u zakonu i većinu novih šefova imenovala kao vršioce dužnosti ili kao "privremene direktore", koji će funkcije obavljati do raspisivanja konkursa.

Tako je, na primer, za v. d. direktora Direktorata civilnog vazduhoplovstva postavljen Milan Živanović, a u Kontroli letenja, isto u statusu v. d. −Slobodan Cvijan. Agencija za upravljanje lukama dobila je privremenog direktora Branka Mitrovića. Miloljubu Albijaniću istekao je mandat u Zavodu za udžbenike, a kao v. d. postavljen je Dragoljub Kojčić.

Takođe, krajem marta istekao je rok da javna preduzeća usklade svoja osnivačka akta sa novim zakonom, ukinu upravne odbore i zamene ih nadzornima. Međutim, to ne da se ne dešava, nego Vlada masovno imenuje nove garniture u ovim telima. Tako su na samo poslednjih nekoliko sednica ministri odlučili da nove predsednike i članove UO dobiju "PTT Srbija", EPS, "Elektromreža", "Transnafta", "Srbijagas"...

Na čelo UO PTT imenovan je Meho Omerović, koji će funkciju obavljati do imenovanja nadzornog odbora, a za predsednika UO Zavoda za zaštitu spomenika kulture Goran Perčević. Predraga Grgića, iz DS-a, na mestu predsednika UO "Srbijagasa" zamenio je potpredsednik naprednjaka Bratislav Gašić.

Od januara 2011, raspisano je samo 68 konkursa za popunjavanje položaja u ministarstvima i Vladinim institucijama: većina pomoćnika ministara, sekretara resora, direktora raznih uprava postavljena je samo na osnovu odluke Vlade.

- Usvojeni Zakon o javnim preduzećima samo je prvi korak ka potpunoj departizaciji, što je dug proces jer su nasleđeni problemi veliki. UO će prestati da postoje onog trenutka kada se ustanove novi nadzorni odbori i to će doneti ogromne uštede u budžetu, jer će broj njihovih članova biti limitiran na maksimum pet - kaže zamenik šefa poslaničkog kluba SNS-a Zoran Babić, i odbacuje kritike da ova vlast nije iskrena u nameri da sprovede profesionalizaciju uprave.

Šef poslaničke grupe URS-a Vladimir Ilić priznaje da zakon još nije profunkcionisao u potpunosti, ali i da nije realno očekivati da se primeni preko noći:

- Insistiraćemo kod koalicionih partnera da se ono na šta smo se obavezali i u sporazumu ispoštuje. Što se tiče URS-a, mi se striktno pridržavamo zakona i u svim resorima koje vodimo sprovodimo javne konkurse.

U Vladi se pozivaju na argument da zakon predviđa da se konkursi raspišu najkasnije do 30. juna i poručuju da do tada ima još dva meseca.

Prema podacima "Transparentnosti Srbija", od jula prošle godine, od 161 postavljenja Vlade, 148 je izvršeno praktično kršenjem zakona, odnosno bez konkursa.

(Telegraf / Izvor: Večernje novosti)

Video: Izložba "Hemingvej, Nabokov i Borhes u Književnim novinama: 125 godina od rođenja velikih pisaca"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sale

    13. april 2013 | 17:25

    TRLA BABA LAN DA JOJ PRODJE DAN. LAŽU U KAMPANJI NAPREDNJACI BEZ BEDŽA.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA