Koliko realno vredi dinar u odnosu na dolar i evro?
Kada bi se vrednost dinara procenjivala tako što bi se za mernu jedinicu uzela cena uglednog poslovnog nedeljnika "The Economist", onda bi srpska valuta bila precenjena u odnosu na dolar, a isti slučaj je i sa nacionalnim valutama Ujedinjenih Arapskih Emirata, Italije, Grčke.
Po uzoru na "big mac indeks" na osnovu kog londonski časopis Economist svake godine procenjuje vrednost nacionalnih valuta u odnosu na dolar uzimajući kao mernu jedinicu cenu hamburgera u "McDonalds" restoranima, BizLife se poslužio istom metodologijom, ali je za mernu jedinicu uzeo cenu ovog uglednog poslovnog nedeljnika.
Za nedeljno izdanje Economista u SAD treba izdvojiti 2,74 dolara, dok u Srbiji treba izdvojiti 6,23 dolara. Upoređujući cene u domaćoj valuti, prilagođenoj kupovnoj moći i cenom u dolarima, dinar je precenjen u odnosu na dolar oko 10 odsto.
U Hrvatskoj za londonski poslovni nedeljnik treba izdvojiti istu sumu, ali je kuna potcenjena u odnosu na dolar manje od 10 odsto.
Evro je na području Kipra, Italije, Grčke precenjen oko 10 odsto u odnosu na dolar, dok je u problemima oprhvanoj Sloveniji evropska valuta precenjena oko 10 odsto.
U odnosu na dolar po "economist indeksu" loše stoje i katarski rijal i arapski dirham koji su precenjeni nešto više od 50 odsto. U ovim zemljama "Economist" inače košta 8,67 dolara. S druge strane, vrednost brazilskog reala potcenjena je u odnosu na dolar 50 odsto.
(Telegraf.rs / Izvor: BizLife)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.