SRBIJA: Policija tesno povezana sa kriminalcima!
Čak 90 odsto građana smatra da je policija korumpirana u većoj ili manjoj meri, pokazuje istraživanje "Građani Srbije o korupciji u policiji". S druge strane, samo tri odsto građana ima stav da policija uopšte nije korumpirana.
Istraživanje, koje je predstavio Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), sprovedeno je na uzorku od 1.185 osobe, piše "Danas".
Prema mišljenju građana, rad policije je pod velikim uticajem kriminalnih grupa, političkih stranaka i tajkuna, naglašeno je na predstavljanju istraživanja. Ispitanici su procenili da je korupcija najprisutnija u saobraćajnoj, kriminalističkoj i graničnoj policiji.
Saša Đorđević, istraživač u BCBP, objasnio je da kriminalistička policija do sada nije zauzimala ovako visoko mesto na listi korumpiranosti.
- To je i u vezi sa podatkom da postoji veliki uticaj kriminalnih grupa na rad policije. Takođe, njeno pojavljivanje na listi je posledica afera o povezanosti vrha MUP-a sa organizovanim kriminalnim grupama - rekao je Đorđević.
NAJVIŠE SE OČEKUJE OD UNUTRAŠNJE KONTROLE
Kada je reč o borbi protiv korupcije, istraživanje je pokazalo da bi institucije, a ne pojedinci, trebalo da vode tu borbu. Građani, naime, najviše očekuju od unutrašnje kontrole policije u suzbijanju korupcije u policiji.
Međutim, mišljenje većine građana je da policajci nisu spremni da prijave korumpiranog kolegu (62 odsto) ili da će to da učine samo onda kada ne mogu da snose loše posledice (19 odsto). Na drugom mestu je ministar policije Ivica Dačić, dok se na trećem mestu liste onih koji bi trebalo da se bore protiv korupcije u policiji nalazi Aleksandar Vučić.
Pristalice Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije vide Dačića i Vučića kao glavne aktere u borbi protiv korupcije, dok su se za opciju unutrašnje kontrole opredeljivali birači Demokratske stranke i Liberalno-demokratske partije.
Građani su mere strogog kažnjavanja odredili kao glavne metode borbe protiv korupcije u policiji. Kako se navodi, najviše je potrebno strogo kažnjavati počinioca koruptivne radnje, ali i više kažnjavati korumpirane rukovodioce u policiji.
DVA ODSTO SMATRA - NEMA KORUPCIJE
Svaki drugi građanin, prema istraživanju BCBP, smatra da je korupcija u Srbiji veoma prisutna, dok još 25 odsto smatra da je prisutna.
Zanimljivo je da dva odsto ispitanika smatra da ova pojava uopšte nije prisutna u našem društvu. Trećina ispitanika navela je Aleksandra Vučića kao najzaslužnijeg za uspeh borbe protiv korupcije, dok su političari i političke partije ocenjeni kao oni koji najviše koče tu borbu.
Na pitanje kako će se završiti borba protiv korupcije koju predvodi Vučić, ispitanici su odgovorili da će ona biti delimično uspešna, te da će se "neki izvući".
Zanimljiv je podatak da više od trećine ispitanog stanovništva smatra da EU ne treba da se meša u borbu protiv korupcije u Srbiji, dok 28 odsto smatra da ona treba da "pritisne" našu vlast kako bi borba bila efikasnija.
Policija se po korumpiranosti nalazi na trećem mestu. Ispred nje se nalaze zdravstvo i sudstvo, pokazalo je istraživanje BCBP-a.
(Telegraf.rs / Izvor: Danas)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Raša
Dragi Telegrafe, Pođite osnove ove države/zemlje i uočićete da je svaki segment korumpiran i kriminalizovan. Nepravedno je da se kaže da je policija loša, kada sam siguran da je dobar deo policije dan i pošten, a da je korupcija prisutna kod malobrojnih dobro i taktično pozicioniranim činovnicima. Navedite ministarstvo gde to nije slučaj, ako postoji.
Podelite komentar
Milan
Vau, konacno nova vest za koju nismo znali...
Podelite komentar
Nemam
Juhu otkrili ste ameriku...
Podelite komentar