Južna Koreja i SAD pod uzbunom dok Pjongjang slavi dinastiju Kim! (FOTO)
Spremajući se za moguće lansiranje rakete srednjeg dometa, Seul je rasporedio tri razarača, avione sa sistemima za rano upozoravanje i zemaljske radarske sisteme i podigao stepen pripravnosti, ali Sever kao da je preokupiran proslavom prve godišnjice Kim Džong Una na vlasti, pa je izgleda utišao i retoriku o neizbežnom ratu i pretnje odmazdom
Dok su Južna Koreja i Sjedinjene Države u stanju povećane uzbune zbog mogućeg lansiranja rakete Pjongjanga, narod izolovane Severne Koreje je počeo da slavi seriju državnih praznika, uključujući današnju prvu godišnjicu postavljanja njihovog vođe Kim Džong Una na čelo vladajuće Radničke partije Koreje.
Spremajući se za moguće lansiranje rakete srednjeg dometa, Seul je rasporedio tri razarača, avione sa sistemima za rano upozoravanje i zemaljske radarske sisteme i podigao stepen pripravnosti, ali Sever kao da je preokupiran proslavama vezanim za dinastiju Kim, pa izgleda da je utišao i retoriku o neizbežnom ratu i pretnje odmazdom.
I pored ranijih pretnji da će napasti američke baze u regionu, Pjongjang danas slavi uspehe novog vođe i povećanje proizvodnje hrane i dočekuje goste za glavne svečanosti u ponedeljak, povodom 101. goidšnjice rođenja osnivača zemlje i dinastije Kim Il Sunga.
Severna Koreja je, doduše, prethodnih dana rasporedila pet raketa srednjeg dometa na istočnu obalu, prema južnokorejskim i američkim obaveštajnim izvorima, moguće i zbog probnog lansiranja kojim želi da demonstrira da je sposobna da pogodi američku bazu na Guamu.
Vojne vlasti na Guamu danas su zato povećale stepen uzbune i na ostrvu isprobale sistem uzbunjivanja stanovništva.
Obaveštajni izvori u Seulu kažu da "ima znakova da Sever može da ispali raketu 'Musudan' svakog trenutka". "Musudan" je raketa srednjeg dometa od 3.500 kilometara, ali nije poznato da li je do sada ikada isprobana.
- Sever stalno prebacuje svoje rakete iz i u zaklone, što iziskuje stalno praćenje - naveli su južnokorejski izvori.
Većina posmatrača smatra da Pjongjang nema nameru da izazove sukob koji bi mogao da dovede do njegovog uništenja, ali je upozorio na rizike pogrešnih procena i slučajnih incidenata na dobro utvrđenoj granici dveju Koreja. Obaveštajni izvori kažu da nisu primećeni ni značaniji pokreti 1,2 miliona brojne vojske na severu.
U samom Seulu nema znakova panike i izgleda da je i finansijsko tržište isklučilo mogućnost sukoba, jer akcije već treći dan rastu.
Tajvan je prva zemlja u regionu koja je upozorila svoje građane da ne putuju u Južnu Koreju posle sugestije Pjongjanga da stranci treba da napuste tu zemlju, ali hoteli beleže povećan posao.
Pjongjang je danas izdao saopštenje u kome kao da žali zbog zatvaranja zajedničke industrijske zone Kaesong, iz koje je ove nedelje povukao 53.000 svojih radnika, nazivajući osnivanje zajedničkog kompleksa 2004. "vrhuncem bezgranične ljubavi generala Kim Džong Ila za svoj narod i braću".
U saopštenju koje je prenela državna agencija KCNA, krivica za obustavu rada Kaesonga prebacuje se na južnokorejsku predsednicu Park Geun Hje, koja je dovela "poduhvat koji donosi novac na ivicu zatvaranja".
Na zastavama i cvećem okićenim ulicama Pjongjanga nema panike i ljudi počinju da slave seriju godišnjica dinastije Kim. Na današnji dan 2012. najmlađi član dinastije Kim Džong Un je postavljen za šefa vladajuće partije, mada je on preuzeo svu vlast u zemlji posle smrti oca decembra 2011. Sledi obeležavanje 20 godina vladavine njegovog oca Kim Džong Ila, a kulminacija državnog praznovanja pada 15. aprila, na dan rođenja oca nacije, kako još zovu Kim Il Sunga.
Izložbe cveća, umetničke predstave i masovne svetkovine s igranjem predviđene su narednih dana, bez uobičajenih vojnih parada, ali se isto tako ne isključuje ono što je Severna Koreja i ranije već radila - da priliku iskoristi za demonstriranje uspeha i sile lansiranjem rakete i pored zabrane od strane Ujedinjenih nacija.
Prošle godine u dane obeležavanja stogodišnjice od rođenja Kim Il Sunga, dede sadašnjeg vođe, održane su vojne parade s tenkovima, raketama, vojnicima i radnicima. Takođe je izvršeno i neuspelo lansiranje rakete sa satelitom, za koju su na Zapadu odmah rekli da je bila proba rakete dugog dometa.
Naredna proba rakete u decembru je bila uspešna, a zatim je usledila i proba treće nuklearne bombe, 12. februara, nakon čega su Severnoj Koreji uvedene sankcije UN i došlo je do vrtoglavog rasta napetosti i vojnih pretnji Severa prema SAD i Južnoj Koreji.
Američki sekretar za odbranu Čak Hejgel upozorio je juče da Severna Koreja "klizi veoma blizu opasnoj crti", svojom usijanom retorikom i provokativnim delovanjem. On je rekao da su SAD "u potpunosti pripremljene da se nose s bilo kojom mogućnošću, bilo kojom akcijom koju bi Severna Koreja mogla da preduzme ili svakom njenom provokacijom".
To će sutra u Seulu saveznicima da prenesu i američki državni sekretar Džon Keri i šef NATO Anders Fog Rasmusen, koji dolaze u posetu Južnoj Koreji.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
serbon@yahoo.at
Срећно легенде ! А сад јурииииииииш !
Podelite komentar
Burgija
Nema od toga nista, samo prave cirkus. Da hoce da napadnu, napali bi, ne bi pravili parade... Taj mladi vladar je samo zeljan slave.
Podelite komentar
kushtrim
Ma neće napasti, nesmiju napasti nikada! Ma da bi htjeo napasti, do sad bi napao i svršio, ali sve je samo laž!
Podelite komentar