Sve više spremnih da rade "za džabe"!

 
  • 5

Za manje od 17.000 dinara mesečno radilo bi 38,4 odsto građana Srbije. Reč je uglavnom o niže obrazovanim i mladima, koji nemaju zaposlenje

U Srbiji se, usled hronične besparice i nedostatka posla, granica dostojanstvenog rada pomera sve niže. Sve je više onih koji su spremni da rade i za manje od propisanog minimalca. Čak 143.827 nezaposlenih pristalo bi na zaradu manje od 17.000 dinara.

To što je Vlada Srbije odlučila da ne dira minimalnu cenu rada sve do decembra, sasvim sigurno nije pogodilo 143.827 potencijalnih radnika koji bi pristali na bilo koji posao i to za manje od 17.000 dinara mesečno. U poslednjoj anketi o radnoj snazi, upravo ovoliko građana ne bi odbilo nikakav posao čak i kad im gazde ne bi davale zakonom zagarantovani minimum.

A 28,3 odsto onih koji su dali ovakav odgovor živi u južnoj i istočnoj Srbiji, dok bi u Beogradu na ovakvu zaradu pristalo njih 10,2 odsto - potvrđuje Vladan Božanić, načelnik odeljenja za anketna istraživanja u Republičkom zavodu za statistiku.

- A ako posmatramo njihovu obrazovnu strukturu, onda je jasno da bi na ovako niske zarade pristali oni koji nemaju nikakav zanat u rukama. Za manje od 17.000 dinara mesečno radilo bi 38,4 odsto građana koji nemaju ni četiri razreda škole i još 40 odsto onih koji nemaju završenu osnovnu školu.

Ipak, slobodno vreme bi za simbolične iznose rado zamenilo i 3.174 fakultetski obrazovanih i još 39.831 građanin sa završenom višom školom.

U sindikatima kažu da ih ovakvi rezultati ne iznenađuju jer kad Srbija ima rekordnu stopu nezaposlenosti, malo ko može da bira budućnost:

- Skoro svaki treći odrasli stanovnik ne radi, a još najmanje 700.000 živi ispod granice siromaštva. Svi oni vape za poslom - smatra Zoran Mihajlović, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.

- Želju da zarađuju kakvu-takvu platu imaju i mladi koji se nisu nigde zaposlili, ali i čitav korpus strijih koji su izgubili posao.

Mihajlović dodaje da se ni minimalna cena rada, uprkos tome što je zakonom zagarantovana, u praksi ne primenjuje:

- Opšte je mesto da hiljade radnika po buticima, parfimerijama, prodavnicama rade za manje od 20.010 dinara i samim tim ne čudi što bi mnogi nezaposleni želeli da dođu na njihovo mesto.

U anketi o radnoj snazi su se, međutim, i 183.562 građanina izjasnila da ne bi pristala da rade za manje od 30.000 dinara uprkos tome što nemaju nikakav posao. U poslodavačkim organizacijama ocenjuju da većina njih, ipak, ne govori istinu.

- Oni najverovatnije daju takve odgovore jer su ljuti na državu, a ne zato što to zaista misle - kaže Žarko Milisavljević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća.

- Verovatno bi većina radila i za manje, tek da pokriju troškove jer je praksa, nažalost, pokazala da mnogo radnika u Srbiji živi na takav način pošto se privreda pretvorila u socijalni kazan.

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje Novosti)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Toni

    7. april 2013 | 23:50

    Odavno vec ljudi rade za 11.000 mesecno. Potpisu poslodavcu da primaju 19.000 a rade za mnogo manje. Po sistemu uzmi ili ostavi. A na jugu Srbije prosecna plata je odavno 6-7.000 din.

  • Raša

    8. april 2013 | 02:44

    Srbija ima rekordnu stopu lopovluka, pa su zato prinuđeni da rade k'o robovi.

  • Zmrki

    8. april 2013 | 08:17

    ...Sta narod vise ceka?Motke i na ulice-jedini nacin da se zaustavi ova agonija u Srbiji...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA