KRAĐA IDENTITETA: Pakao zbog dvojnika

  • 1

Krađa identiteta, koja je već godinama, prema američkoj Federalnoj komisiji za trgovinu, prva na listi "najprevara", postaje unosan biznis i u Srbiji. Iz godine u godinu povećava se broj ljudi kojima na kućne adrese dolaze računi za razna dugovanja ili prijave za utaju poreza. Ili im pak stiže da plate robu i usluge koje nikad nisu koristili.

Građani nisu svesni gde sve "seju" lične podatke i ne shvataju kakve ih opasnosti zbog toga vrebaju. Naročito su opasni upadi u velike elektronske baze podataka, kakve imaju banke, sistemi koji se bave trgovinom preko interneta, evidencije zdravstvenih i penzionih osiguranika, državne institucije.

- Zloupotreba ličnih podataka, koja može da vam se desi čak i ako ne izgubite ličnu kartu ili pasoš, tek počilje da cveta - kaže prof. Bogoljub Milosavljević sa beogradskog Pravnog fakulteta Univerziteta "Union".

On objašnjava da računari i umrežavanje omogućavaju da se podaci svakog od nas nalaze u nekoliko, pa i u nekoliko desetina baza. To stvara šanse za zloupotrebe.

Prema njegovim rečima, mnogi prikupljaju podatke i bez zakonskih ovlašćenja (recimo, sportski klubovi). Međutim, nekada i zakon dozvoljava bespotrebno uzimanje podataka. Centralno pitanje ipak je kako se baze štite.

- Gotovo svakog dana vam neko traži jedinstveni matični broj, a on je najopasnija šifra za ulazak u različite baze - upozorava Milosavljević.

U Srbiji, inače, ima više od 300.000 institucija koje rukuju ličnim podacima građana. Procene su da one imaju više od milion baza podataka, a neke i više od jedne.

Najviše evidencija ima MUP, ali tu su i Vojska, bezbednosne službe, Carina, poreznici, pravosuđe, banke, firme, zdravstvene i socijalne ustanove, penzioni fond, škole, biblioteke, opštine, izborne komisije itd.

U nedavno završenom istraživanju, Partneri za demokratske promene Srbije utvrdili su da mnogi rukovaoci podacima (kako se oni zvanično zovu) nemaju nikakvu ili veoma slabu zaštitu.

- Često možemo čuti "za mene privatnost nije važna, ionako nemam šta da krijem".

Međutim, zloupotrebe privatnosti, posebno ličnih podataka su česte, a uglavnom ih postanemo svesni kada šteta već nastane.

Najočigledniji primer je krađa identiteta, koja predstavlja krivično delo - kaže Uroš Mišljenović iz ove organizacije.

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • paradox

    7. april 2013 | 10:05

    Meni su pre 4 godine ukrali identitet u RZZO. Kada su mi u DZ odbili pregled jer mi je knjizica bila nevazeca, otisao sam Zavod za zdravstveno. Tamo su mi rekli da mi je to vec cetvrta knjizica u sistemu, i da sam zaveden kao zaposlen u razlicitim firmama zakoje nisam ni cuo. Direktor te filijale RZZO me je drsko izbacio iz kancelarije, pa sam zato ceo slucaj predao MUPu. Dan danas cuvam fotokopije tih dokumenata i screen shota iz sistema rzzo, za ne daj boze.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA