Srbija prodajom mitraljeza reguliše naftni dug prema Libiji?
Delegacija Ministarstva odbrane Libije koja je posetila Srbiju zainteresovana je da nastavi saradnju sa našom vojnom industrijom, a u okviru zvanične posete Libijci su obišli i "Zastavu oružje", dok je šef delegacije Kalid Mohamed al Šarif na fabričkom strelištu pucao iz "Zastavinog" mitraljeza M 84, najnovije domaće vojne puške M 21, rađene po sistemu kalašnjikov i NATO kalibru od 5,56 milimetara, zatim dalekometne snajperske puške "crna strela", te iz pištolja CZ 999.
Kako piše dnevni list "Danas", on je istakao da bi obnavljanju saradnje trebalo da prethodi regulisanje međusobno neispunjenih ugovornih obaveza iz ranijeg perioda.
Mada Al Šarif nije precizirao o kojim je obavezama reč, nije nepoznato da je Srbija, u vreme međunarodnih sankcija, naftu kupovala od Kine i Gadafijeve Libije, od koje je nastavila da se snabdeva i posle petooktobarskih promena, kao i da prema obe zemlje postoji i ozbiljan dug.
Uoči prošlogodišnje promene vlasti u Libiji, započeli su pregovori o ekonomskoj saradnji u okviru kojih je bilo reči da se deo starog duga, koji po nekim procenama dostiže do 200 miliona dolara, izmiri isporukom "Zastavinog" vojnog naoružanja.
Kragujevačka fabrika je, s druge strane, krajem prethodne decenije, posredstvom jedne domaće firme, imala ugovoren izvoz pešadijskog oružja u Libiju, u vrednosti od preko 30 miliona dolara.
Država je, međutim, stopirala taj aranžman, jer je iza njega, prema informacijama nadležnih, stajao srpski trgovac oružjem koji je još od 2002. na "crnoj listi“ Ujedinjenih nacija, zbog prodaje oružja pojedinim afričkim zemljama koje su pod međunarodnim embargom.
U "Zastavinoj" fabrici oružja ističu da je dobro što su kontakti sa Libijom obnovljeni, ali da je još rano govoriti o količinama i vrednosti eventualnog izvoza u tu zemlju.
- Libijci su očito zainteresovani da ponovo kupuju "Zastavino" oružje, ali će do eventualnog ugovora o isporuci sigurno još nekoliko puta da posete našu fabriku - kažu za naš list "Danas" u "Zastavi oružju", naglašavajući da ta fabrika ipak može da očekuje dugotrajni poslovni aranžman sa Libijom.
Do tada, kragujevački oružari imaju posla preko glave. Menadžment fabrike tvrdi da se u pogonima radi danonoćno, te da, uprkos tome, fabrika jedva uspeva da odgovori na tražnju.
Za ovu godinu već je ugovoren izvoz vredan između 40 i 45 miliona dolara, što je najbolji jednogodišnji finansijski bilans kragujevačke fabrike ikada.
(Telegraf.rs / Izvor: Danas)
Video: Mup o službenoj palici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
русија
побуњеници ???
Podelite komentar
Mir
Ne oružje teroristima!
Podelite komentar