VEZIVANJE MARAMICA: Sujeverje ubija Đavolju varoš!

 
  • 1

Turisti su tokom prošle godine "okitili“ drveće na ovom lokalitetu sa 20. 000 maramica, podgrevajući verovanje da ovaj teren ima isceliteljske moći

Na lokalitetu Đavolje varoši kod Kuršumlije turisti su tokom prošle godine "okitili" drveće sa 20. 000 maramica, podgrevajući verovanje da ovaj teren ima isceliteljske moći. Iako je u pitanju čisto sujeverje, čuvari ovog prirodnog fenomena, koji je bio u trci za sedam novih svetskih čuda prirode, imali su muku da oslobode drveće tih maramica.

Kako bi sprečili dalje haotično vezivanje maramica, odlučili su da uvedu red. Tako su grane koje su morali da poseku, jer drugačije nisu mogli da se oslobode papirnatih i tkanih maramica, postavili ispred Crkve Svete Petke, koja je na tom lokalitetu i tako obezbedili mesta za ovaj sujeverni običaj.

- Mi smo zaista prošle godine imali velike muke da odvežemo maramice i tako oslobodimo hrastove koji su bili opterećeni njima. Oduvek se verovalo da Đavolja varoš ima isceljiteljske moći i da je potrebno maramicu staviti na bolno mesto, pa je nakon toga vezati za drvo. Ipak, sve do prošle godine bilo je samo sporadičnih vezivanja. Onda se ova pojava omasovila, a mi smo morali da zaštitimo prirodni fenomen-  priča gradonačelnik Đavolje varoši, koja posluje u okviru kuršumlijskog preduzeća "a. d. "Planinka", Radoje Stepanović.

On dodaje da poštujući turiste nisu hteli da bacaju maramice, nego su ih, kako to običaj zahteva, zakopavali.

– I kako bismo uredili taj haos, turistima dozvolili da veruju u izlečenje i istovremeno zaštitili spomenik prirode, angažovali smo krojačku radnju iz Kuršumlije koja pravi pamučne maramice, odnosno trake dužine 20 puta pet centimetara, a koje smo postavili ispred crkve, koja je na samom lokalitetu. Maramice su besplatne, a turisti mogu da daju dobrovoljni prilog za obnovu crkve ako žele kada uzmu maramicu- pojašnjava on.

Kada se grane na kojima se vezuju maramice napune, one se po običaju zakopaju u zemlju i "sa njima svačija muka večno ostaje duboko ispod zemlje".

Obično ti prilozi prevazilaze vrednost maramica. Novcem se obnavlja Crkva Svete Petke na lokalitetu, koja je sagrađena na temeljima srednjovekovnog hrama. Tako smo uredili haos koji je nastao, a koji nismo mogli sprečiti, jer ne možemo da idemo iza svakog turiste i obaveštavamo ga da nije umesno da vezuje drveće – dodaje Stepanović, i napominje da su odštampali i upustvo koje obaveštava posetioce gde i kako da vezuju maramice.

Ovogodišnja sezona u Varoši počinje 1. aprila, ali gotovo svakog vikenda ima grupnih poseta. Samo prošle godine ovaj prirodni fenomen posetilo je 50. 000 turista.

(B. R.)

Video: Ministar Lončar obišao Klinički centar Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ivana

    5. april 2013 | 13:23

    Ja sam bila u Avgusti 2010 god na tom mestu i tada su se maramice vezivale na te isečene grane ili ti to veštački napravljeno drvce koje je baš na toj slici...nigde nisam videla da je neko vezivao nema druga stabla i bilo šta ugrožavao...a što se tiče isceliteljskih moći,meni je pimoglo...sad dal je slučajnost ili ipak ima nečega ne znam....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA