BANJALUKA: Gradska uprava kupila 200 flopi-disketa!
Administrativna služba grada Banjaluke procenila je da će im u 2013, između ostalog potrošnog materijala, biti potrebno i 200 flopi-disketa.
Osim što se radi o zastareloj tehnologiji, koja primenu ima još samo kod nostalgičara ili za rad na starijim mašinama u industriji koje su dizajnirane da informacije primaju sa njih, prema istraživanjima britanskih medija, flopi-diskete se danas uglavnom koriste još samo kao ukrasi, za skidanje leda sa šoferšajbne automobila, kao podmetači za pivo ili slične "uradi sam" namene, jer već godinama proizvođači kompjutera ne nude flopi "čitače" u osnovnoj opremi, piše "Press RS".
Prema računici, 200 flopi-disketa, koliko je naručila gradska uprava za 2013. godinu, sadrži ukupno 288 megabajta "skladišnog prostora". Na običan prazan DVD koji se u prodavnicama može kupiti po ceni od jedne i po marke, stalo bi 6.444 flopi-diskete, a na jedan USB, kapaciteta jednog gigabajta, kakvi se dele uz priveske, upaljače i olovke, stalo bi nešto manje od četiri godišnje narudžbe flopi-disketa od strane grada Banjaluke!
Obrazloženje za nabavku 200 flopi-disketa, koje je "Press RS" dobio od gradske uprave, jeste to da 307 od 520 računara u Administrativnoj upravi ima, kako kaže portparol Milenko Šajić - "utor" za disketu, "što znači da imaju mogućnost korišćenja diskete".
Primera radi, u redakciji "Pressa RS", od 50 računara, njih 40 takođe ima "utor" za disketu, ali ne i hardver koji čita diskete, jer se iste ne koriste još od pojave kompakt-diskova i pristupačnih USB stikova.
- Tačno je da se u tehničkoj specifikaciji kompjuterskog potrošnog materijala nalazi količina od 200 komada flopi-disketa, što ne znači da će narudžba biti i izvršena. Ugovorom o nabavci kompjuterskog potrošnog materijala "broj 12-G-644/13 od 28. februara 2013. godine u članu 5. stav 1." je precizirano da će se roba isporučivati sukcesivno, na osnovu narudžbenice kupca. To znači da ne moramo, ako nemamo potrebe, naručiti ni jednu jedinu disketu - kaže portparol gradske uprave Milenko Šajić.
Flopi-diskete nemaju nikakve prednosti u odnosu na savremene prenosne medije, ali zato imaju veoma mali skladišni prostor - 1,44 megabajta, što je ekvivalentno veličini manje fotografije ili polovini pesme u MP3 formatu - slabu brzinu prenosa podataka, te veliku sklonost ka kvarenju i gubitku podataka.
Ukoliko pokušate da pretražite internet tragajući za podacima o tome kako se u 2013. godini mogu upotrebiti flopi-diskete, naići ćete na veliki broj artikala, saveta i "uradi sam" tutorijala. Tako se flopi-diskete mogu iskoristiti kao materijal za torbu, za korice malog rokovnika, materijal za kantu za otpatke, držač olovaka, držač za laptop, zidni sat i još mnogo korisnih stvari.
Nabavka 200 flopi-disketa bila je među temama i u gradskoj skupštini, gde je poslanik Aleksandar Zolak postavio pitanje - da li ovo znači da će u ovoj godini porasti potreba za flopi-disketama - jer su do sada gradski službenici trošili 20 disketa godišnje, a za 2013. godinu - naručeno je 10 puta više.
(Telegraf.rs / Mondo)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dutch
Mg Ne seri
Podelite komentar
paradox
Mg, stvarno si lupio za medalju. Pa valjda je bar lako enkriptovati podatke na Usb stiku, ili zakupiti neki prostor u klaudu. Ko da si ljudima preporucio da se voze monociklom kada bi da se bave sportom, jer sede uspravljeni dok okrecu pedale.
Podelite komentar
MG
Tacno je da ne moze da stane jedna kvalitetnija slika na disketu, ali slike se ne nose danas na disketi.Medjutim na disketu moze da stane preko 1000 stranica teksta u txt formatu ili stotine doc dokumenata.Ako zelite da nesto sacuvate od nepozeljnih pogleda cuvajte taj fajl na disketi.Veoma mali broj kompjutera ima danas mogucnost da cite diskete pa tako ise i smanjuje broj ljudi koji mogu da vak procitaju tajni dokument.
Podelite komentar