DAN OSOBA SA AUTIZMOM: U Srbiji i dalje nedovoljno podrške
U celom svetu danas se obeležava Međunarodni dan osoba sa autizmom, koji je Generalna skupština Ujedinjenih nacija uspostavila decembra 2007. godine, kao doprinos poštovanja njihovog dostojanstva i ostvarenja njihovih ljudskih prava.
Autizam je vrlo složeni poremećaj u razvoju mozga koji karakteriše slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, kao i ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja.
U Evropi živi oko pet miliona ljudi sa autizmom, dok ih je u Srbiji nekoliko hiljada.
U našoj zemlji postoji svega osam centara i dnevnih boravaka za autistične osobe, što je daleko od dovoljnog.
Samo u Beogradu postoje dnevni boravci namenjeni osobama sa ovim oboljenjem, dok su ostale ustanove u Srbiji ovog tipa najčešće "mešovite", odnosno primaju osobe sa različitim oboljenjima.
Stručnjaci se slažu da ovo nisu ni približno dovoljni kapaciteti za potrebe koje Srbija ima.
- Manjak je dnevnih boravaka, manjak je centara podrške, manjak je objašnjavanja pravnih procedura sa kojima se roditelji suočavaju. Najveći problem je svakako manjak alternativnog provremenog smeštaja. Neki standard koji mi svakako nemamo jeste da u jednoj kući bude smešteno od šest do 12 osoba sa autizmom, jer je to najbliže porodičnim uslovima - kaže Vesna Petrović, predsednica Republičkog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.
U Beogradu postoje dva dnevna boravka i jedan stacionar za osobe sa autizmom. Iz centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju kažu da je to nedovoljno, ali i da se polako ide ka tome da se centri za osobe sa autizmom spajaju u opšte centre za osobe sa smetnjama u razvoju.
- U Beogradu je u dnevnim boravcima i stacionaru smešteno 115 omladinaca sa autizmom. Uskoro više neće biti ustanova specijalizovanih za autizam, već će to biti mešovite ustanove. Verujem da je to dobro jer ako su sve ustanove zasebne, malo i atmosferu čine autističnom - kaže Mijačilo Kijanović iz centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju.
Iako se stručnjaci žale da su kapaciteti premali za potrebe naše zemlje, iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike kažu da se redovno investira u podizanje kvaliteta usluga u ustanovama za smeštaj dece i mladih sa autizmom u Beogradu, pa je u poslednjih nekoliko godina za investiciona ulaganja i opremu uloženo oko 18 miliona dinara.
- Treba istaći i da je u toku završetak radova u ustanovi za decu i mlade u Šapcu, kapaciteta 40 korisnika, čime će država udvostručiti dosadašnje kapacitete za trajniji smeštaj osoba sa autizmom. Do sada je u izgradnju ovog objekta uloženo oko 140 miliona dinara - kažu u ministarstvu.
Iz ovog ministarstva naglašavaju da nekoliko puta godišnje raspisuju konkurse za najsiromašnije opštine u cilju podsticaja razvoju usluga u zajednici, i to naročito za najranjivije grupe, među koje svakako spadaju osobe sa autizmom svih uzrasta.
Oni navode da novouspostavljeno pravo na posebnu novčanu naknadu u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja za roditelje koji se staraju o deci sa smetnjama u razvoju trenutno koristi oko 360 korisnika.
Kako je plava boja autizma, ove godine će se u okviru obeležavanja Svetskog dana obolelih od autizma sprovesti i projekat "Oboj u plavo".
U Beogradu će obojeni u plavo biti Spomenik Pobedniku, Trg Slavija, Hram Svetog Save, Stari dvor, Most na Adi, Dom Narodne skupštine, Palata Albanija.
(M. B. )
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.