Gde će Hrvati moći da rade kada uđu u Uniju

  • 0

Na svetskom tržištu rada u ovom trenutku je, prema procenama, oko 200 miliona emigranata, odnosno ljudi koji su zbog posla otišli iz matične zemlje.

Pristupanjem Hrvatske Evropskoj uniji evropsko tržište rada se u julu otvara za hrvatske državljane, a akademski obrazovani, naučnici i sezonski radnici neće morati da poseduju radne dozvole kako bi zarađivali za hleb u inostranstvu.

Prema podacima Bi-Bi-Sijevog (BBC) istraživanja o mobilnosti radne snage i mogućnostima zapošljavanja, portal "Jutarnji list" je napravio listu najtraženijh zanimanja u Evropi i svetu iz ugla Hrvatske. Ova zanimanja su geografski, kulturalno ili ekonomski najbliža i najatraktivnija za život i rad hrvatskh državljana.

Najtraženiji na svetskom tržištu rada su medicinski stručnjaci, u koje spadaju lekari i medicinske sestre, i u ovom trenutku u čak 21 zemlji vlada ozbiljan deficit tih zanimanja.

Hrvatska sa druge strane ima skoro 3.000 nezaposlenih medicinskih sestara koje bi mogle da pronađu posao u svetu, dok je u ovom trenutku na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) više od 400 lekara specijalista.

Izvan EU na ceni su fizioterapeuti (1.558 nezaposlenih u Hrvatskoj), koji će bez problema pronaći posao u Australiji, Kanadi, na Novom Zelandu i u SAD, dok su na evropskom tlu sa tim zanimanjem u manjku u Belgiji.

Visokoobrazovani stručnjaci, inženjeri svih struka, na ceni su u celoj Evropi. Posebno se izdvajaju inženjeri građevinarstva, elektrotehnike, elektronike, hemije, rudarstva, inženjeri i projektanti računarskih sistema, kao i programeri.

U evidenciji HZZ-a nalazi se skoro 400 projektanata i inženjera računarskih sistema, programera, 897 informatičara, 547 inženjera elektrotehnike.

Procene, bazirane na ekonomskom stanju u EU 2008. godine, govore da će Uniji u idućih 37 godina, do 2050, biti potrebno 56 miliona emigranata na tržištu rada.

Prema podacima portala MojPosao.net, u 2012. je objavljeno 300 oglasa u kojima poslodavci iz inostranstva traže radnu snagu, od čega se 49 posto oglasa odnosilo na poslove u EU. Najtraženiji su bili programeri, vozači i hotelsko osoblje.

U gotovo polovini svih oglasa traženo je barem četvorogodišnje radno iskustvo uz besprekorno poznavanje stranog jezika potrebnog za obavljanje posla (uglavnom engleski), a uslov za 50 odsto poslova bila je i visoka stručna sprema.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA