SIGURNO VAS ZANIMA: Kako smanjiti račun za mobilni
Mobilni operateri upozoravaju korisnike postpejd paketa koji koriste internet da češće proveravaju potrošnju jer obračun utrošenog vremena na internetu može da kasni
Račun za mobilni telefon postaje sve značajnija stavka u budžetu, posebno korisnicima koji koriste pametne telefone i internet.
Redakcija "Potrošača" pitala je sva tri operatera da li obaveštavaju postpejd korisnike kada potroše besplatan saobraćaj koji je uključen u paket i koliko su pouzdane takve informacije.
Zbog pritužbi pojedinih korisnika da takva poruka može da kasni i do 24 sata, pitali smo operatere da li obaveštenje šalju u trenutku kada korisnik potroši raspoloživ sadržaj iz paketa (minuti i internet vreme) ili pak mora da prođe određeno vreme dok ne dobije tu važnu informaciju.
Sudeći po odgovorima, preporuka korisnicima koji račun plaćaju na kraju meseca jeste da češće proveravaju potrošnju jer obračun utrošenog vremena na internetu može da kasni.
Pogledajte kakve su odgovore dali operateri.
VIP
Svi naši postpejd korisnici imaju mogućnost aktivacije besplatne sms usluge koja ih obaveštava da su iskoristili 50 odsto i 100 odsto sadržaja koji je obuhvaćen tarifnim paketom koji koriste. Korisnici ovu uslugu aktiviraju pozivom korisničkog servisa sa broja za koji žele da se usluga aktivira ili na prodajnom mestu. Takvu informaciju mogu da dobiju i slanjem besplatne SMS poruke iz nacionalnog saobraćaja sa tekstom "?" na broj 1260, kao i pozivom korisničkog servisa.
Naši tehnički sistemi, uključujući i sisteme za tarifiranje i obaveštavanje korisnika rade stalno, ali je kod postpejd korisnika potrebno određeno vreme da se ostvareni mobilni sadržaj zabeleži i tarifira u skladu sa paketima na koje je korisnik pretplaćen. Kako tarifiranje i obaveštavanje nije u realnom vremenu, može da se dogodi da korisnik konstatuje da SMS obaveštenje o stanju na računu nije usaglašeno sa ostvarenim saobraćajem.
Zbog brzine interneta teoretski je izvodljivo da jedan pametan telefon za samo nekoliko minuta povuče veliki broj megabajta, a informacija o prekoračenju stigne tek pošto korisnik napravi račun.
Kada govorimo o romingu, tehnički nije izvodljivo da operater u realnom vremenu obavesti korisnika o netipičnoj potrošnji, jer prvo mora da sačeka da dobije izveštaj roming-partnera čiju mrežu korisnik preuzima dok je u inostranstvu, tako da ovi izveštaji stižu u različitim vremenskim intervalima.
TELEKOM
Korisnici postpejd tarifnih profila imaju mogućnost da provere potrošnju besplatnim pozivanjem servisa za proveru stanja na broj *797#. Detaljna specifikacija utrošenog saobraćaja korisnicima je dostupna pitem internet stranice https://moj.telekom.rs za prethodna tri meseca, kao i u poslovnici za prethodnih šest meseci.
Sistem za praćenje i obradu postpejd saobraćaja omogućava da informacije koje korisnici dobiju budu pouzdane. Usled načina obrade podataka uslovljenih tehničkim ograničenjima i prirodom partnerske saradnje, pojedine usluge se tarifiraju sa određenim zakašnjenjem.
To su roming (zbog perioda potrebnog za dostavljanje izveštaja roming partnera), prenos podataka (jer se obračun vrši nakon završetka započete sesije), kao i usluge sa dodatom vrednošću (VAS SMS). Korisnici mobilnog interneta imaju mogućnost provere količine prenetih podataka preko brojača u samom uređaju, ali tačan obračun jedino je specifikacija saobraćaja (listing), pošto se brojač na računu može resetovati u bilo kom trenutku.
TELENOR
Ne pružamo uslugu obaveštavanja korisnika o potrošenim minutima i porukama i skoro uvođenje ovakve usluge nije u planu. Za tim nema potrebe, zato što putem besplatnog USSD koda i u svakom trenutku korisnik ima uvid u broj preostalih minuta i poruka zajedno sa prenesenim saobraćajem iz prethodnih meseci.
Kod paketa koji u mesečnu pretplatu uključuju internet korisnioci dobijaju SMS obaveštenje u trenutku kada potroše brze megabajte i pređu na ograničenu brzinu pristupa internetu.
Korisnik trenutno stanje može u svakom trenutku proveriti putem besplatnog USSD koda, aplikacije za telefone "111 meni" ili pristupanjem portalu "Dobre stvari". Preporučujemo da korisnici proveravaju trenutno zaduženje nakon završene veze sa internetom, kako bi imali najbolji uvid u preostali broj besplatnih megabajta. Navedeni podaci ažuriraju se nekoliko puta dnevno, a najkasnije u roku od 24 sata.
(M. B. / Izvor: Potrošač)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
misa
Sta ste ovde objasnili, nije mi jasno.
Podelite komentar
Djeneral
Vec mi je manji racun...
Podelite komentar
Igor
Aplikacija 3g watchdog resava sve probleme, meri potrosnju, upozorava na vreme....
Podelite komentar