Otvara se Muzej detinjstva u Rijeci! (FOTO)
Prvi hrvatski Muzej detinjstva počeće sa radom u Rijeci 7. septembra. Reč je o nastavku akcije riječkog Muzeja kompjutera "Peek&Poke" nazvane "Igračke naše svagdašnje, ondašnje" u sklopu koje je dosad prikupljeno više od četiri stotine igračaka, budućih muzejskih eksponata.
Iz "Peek&Poke" u maju 2012. godine uputili su poziv svim građanima Rijeke, Hrvatske i šire da svojim sačuvanim uspomenama iz detinjstva učestvuju u akciji, a voditelj muzeja Svetozar Nilović Tozo kaže da je odaziv premašio sva njihova očekivanja.
- Uz pregršt igračaka iz svih krajeva Hrvatske, stigli su nam razni autići i lutke iz Luksemburga, Švajcarske, Norveške i Sjedinjenih Američkih Država. Jedna gospođa u ime svoje unuke Nine Rukavine donirala nam je hrpu plišanih igračaka. Prikupili smo brojne autiće, piste, lutke, klikere, plišane igračke, društvene igre, rolšule, rubikove kocke, čak jedan BMX i poni bicikl. Dobili smo i školsku torbu "pčelica Maja", stara dečja kolica, stvarno smo prikupili mnoštvo lepih igračaka koje su ulepšavale detinjstvo svojim vlasnicima - kaže Tozo.
Najstarija prikupljena igračka su kamene kocke za igranje, koje potiču iz 1902. godine, kojima se igrao pradeda donatora, a u sklopu akcije pristigao je i dečji spomenar iz 1897. godine, zatim karte za igranje iz 1914. godine. "Peek&Poke" pokrenuo je i akciju nagrađivanja najstarije donirane igračke.
VREMENSKA MAŠINA
Muzej detinjstva već ima i svog kustosa Vanu Gović, koji će napraviti katalog i stručnu postavku muzeja. Lokacija zasad nije određena, a u "Peek&Poke" nadaju se da bi mogli da dobiju na korišćenje prostor u kompleksu Rikard Benčića. U sklopu muzeja, u saradnji sa udruženjem Štacijon, nameravaju da izrade najveću maketu železnice u Hrvatskoj.
Tozo je najavio da se akcija "Igračke naše svagdašnje, ondašnje" kontinuirano nastaviti i posle pokretanja Muzeja detinjstva.
- Pozivamo sve zainteresovane da nam i dalje ustupaju svoje stare igračke. Ideja je da se od svake donirane igračke napravi priča, sa opisom ko je voleo da se igra sa njom i zašto. Želja nam je da sa Muzejom detinjstva napravimo svojevrsnu "vremensku kapsulu", koja bi bila posvećena upravo svima koji učestvuju u akciji i realizaciji projekta. Imamo veliku želju da donatori igračaka pošalju i svoje fotografije iz doba kad su bili klinci i igrali se sa njima. Namera nam je da podvučemo jednu "vremensku crtu" nekad i sad. Na taj način zapravo svako učestvuje u stvaranju svog sopstvenog Muzeja detinjstva - kaže Tozo, napominjući da trenutno traže još starih limenih igračaka, vojnika, tamagočija i ako je ikako moguće barem jedan stoni fudbal "na federe".
ČITANJE KAO IGRA
Grad Rijeka podržao je projekt sa 28.000 kuna, a Gradska biblioteka od početka je uključena u akciju kao partner "Peek&Poke", zajedno sa Učiteljskim fakultetom.
- Iako su u ovoj akciji igračke sasvim razumljivo u prvom planu, logična je veza priče o detinjstvu i raznih knjižnica, jer skupljaju se i slikovnice, stripovi, dečje enciklopedije i knjige. Sve je to deo priče o detinjstvu i dečijoj igri. Uostalom, zalažemo se za to da je čitanje igra, a ne nešto dosadno i naporno - kaže Kristian Benić iz Gradske biblioteke Rijeka.
(M. R. / Izvor: novilist.hr)
Video: Vučić: "Od 1. januara minimalac je veći za 13,7 odsto"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.