U Novom Sadu tuku i vređaju decu iz Svratišta!
Rezultati istraživanja, koje su sproveli zaposleni u Svratištu i Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, o uslovima u kojima žive i rade deca ulice su šokantni.
- Anketirali smo 81 dete da bismo saznali u kakvim uslovima žive i rade, šta im je najveći problem. Rezultati do kojih smo došli su poražavajući i sramotni za ovaj grad - kaže psiholog Daliborka Batrnek, koordinatorka Svratišta za decu ulice u Novom Sadu.
Prema njenim rečima, 93 odsto mališana koji žive i rade na ulici trpi psihičko i fizičko nasilje od strane prolaznika.
- Od toga, 45 odsto dece je imalo iskustvo da ih vređaju, psuju i nazivaju pogrdnim imenima, a 37 njih je doživelo da im prete da će ih prebiti. Međutim, to se ne zaustavlja samo na uvredama i pretnjama, jer mnogi Novosađani idu i mnogo dalje. Tako je 27 odsto dece doživelo da su ih prolaznici udarili, a 28 odsto njih su gađali flašama i kamenicama - kaže Batrnekova.
Ona dodaje da se dešava da deca u Svratište dolaze s modricama.
- To je strašno, ali ta deca ne žele da pričaju o tome šta preživljavaju. Pokušavamo da dopremo do njih, ali je problem što u Svratištu radi samo nas osmoro i ne možemo da postignemo da se posvetimo svakom detetu koliko bi trebalo. Uz to, sva deca borave u jednoj prostoriji i nemamo uslove da pričamo sa njima nasamo - kaže Batrnekova.
Ona kaže da ne može da shvati razloge zbog kojih bi se neko usudio da vređa ili udari dete koje nije svojom voljom na ulici.
- Deci je ionako teško što moraju da prose i rade na ulicama i ne mogu da shvatim sugrađane koji se prema njima tako ponašaju. Naša država ne radi ništa da zaštiti ovu decu, niko ne brine o njihovim pravima i celo društvo je krivo za ovakvu situaciju - kaže Batrnekova.
U Beogradu je, srećom, situacija znatno bolja. Iz Centra za integraciju mladih, koji više od šest godina upravlja Svratištom za decu, kažu da je fizičko nasilje prema deci ulice u prestonici sve ređe.
- Godinama sa građanima radimo na edukaciji, trudimo se da javnost naučimo toleranciji. Dešava se, naravno, i sad da neko iz ličnih predrasuda tu decu vređa, ali je u poslednje vreme sve češća situacija da ljudi zastanu, pitaju ih kako su, kupe im nešto za jelo ili ih upute u našu ustanovu - priča Milica Đorđević, direktorka CIM.
(M. B. / Izvor: 24 sata)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
bagi ns
ne tuku decu po ulici koja su iz prihvatilista rodjeni novosadjani vec izbeglice sto sam ocigledno video i doziveo ZALOSNO!!!!
Podelite komentar