ALARMANTNO: Osiromašeni uranijum seje rak po Srbiji!
Društvo Srbije za borbu protiv raka upozorilo je danas da istraživanja pokazuju alartmantan rast broja obolelih od raka u Srbiji i da se može očekivati nastavak tog trenda.
Kao glavni razlog vide prisustvo osiromašenog uranijuma koji je bačen na našu teritoriju u NATO bombardovanju 1999. godine.
- Nisu u pravu stručnjaci koji tvrde da epidemija malignih bolesti u poslednjoj deceniji nema nikakve veze sa 15 tona osiromašenog uranijuma koje su, za 78 dana bombardovanja, bačene na našu zemlju, uglavnom na Kosovu i rubnom području Pčinjskog okruga - izjavio je na konferenciji za novinare predsednik Društva Slobodan Čikarić.
Doktor Čikarić je dodao da se radioaktivni materijal taloži u zemljištu, tu trajno ostaje i dospeva u lanac ishrane, pri čemu se manifestacije tumora u proseku javljaju odloženo - latentni period za leukemiju i maligne limfome je pet do 10 godina, a za solidne tumore je 10 do 20 godina.
- Taj latentni period se završio 2008. godine - rekao je on, i dodao da zvanični podaci za tu godinu pokazuju da je u Srbiji, ne računajući teritoriju Kosova, godišnji rast novoobolelih bio dva odsto godišnje kad se poredi sa 2001, a čak šest odsto u periodu 2008/09. i 10 odsto ako se 2010. poredi sa 2008. godinom.
On je ocenio da bi Srbija mogla da traži odštetu u milijardama dolara, pozivajući se na izveštaje o mornarima koji su dobili po dva miliona dolara kao obeštećenje jer su bili izloženi zračenju posle havarije u Fukušimi.
(D. Z. / Tanjug)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ralexic
FIKUSIMA JE U SASTAVU KULTURNE I ODGOVORNE ZEMLJE KOJA JE ISPLATILA OSTETU.NAS SU BOMBARDOVALI DIVLJACI KOJI SAMO NAPLACUJU A NIKAKO NE PLACAJU OSTETE.
Podelite komentar
Neka
Crkne nato
Podelite komentar
русија
и сад нам они диктирају шта да радимо па да некад постанемо можда дио тог зла званог ЕУ
Podelite komentar