Ovo je Robin Hud finansijske krize
Španac Enrik Duran želeo je da dokaže da je finansijski sistem neodrživ, kao i da pokaže ljudima da mogu da budu hrabri i neposlušni, da mogu da vrate moć u svoje ruke
Enrik Duran je španski antikapitalistički aktivista koji je 2008. godine uzeo zajam od 492.000 evra iz čak 39 različitih banaka i nema nameru da ih ikad otplati.
Novac, koji je uzeo od banaka, Duran je uložio u nekoliko antikapitalističkih zadruga, a ostatak potrošio na "Crisi", besplatne novine u kojima je precizirao šta i kako je uradio i pozvao i druge da učine isto.
Zbog svog "robinhudstva" postao je narodni heroj preko noći, ali i državni neprijatelj, jer ga trenutno progoni 14 finansijkih institucija, a preti mu i kazna zatvora od 8 godina. Za sad je samo 2011. godine proveo samo dva meseca u zatvoru, i trenutno čeka novo suđenje.
Duran u intervjuu za magazin "Vice" kaže da je na ideju došao 2005. godine, čitajući o energetskoj krizi koja je povezana sa finansijskom krizom, kada je "shvatio da, ne samo da je taj sistem nepoželjan, nego da se više ne sme nastaviti."
Želeo je da dokaže da je finansijski sistem neodrživ, ali i da pokaže ljudima da mogu da budu hrabri i neposlušni, kao i da mogu da vrate moć u svoje ruke.
Međutim, Duran, koji je u antiglobalističkom pokretu od 2000.godine, priznaje da oni nisu znali da će se globalni sistem, koji formiraju Međunarodni monetarni fond i Svetska banka, sam urušiti, već su mislili "da oni moraju nešto da urade da bi ga srušili".
Njegov "čin građanske neposlušnosti" trajao je tri godine, tokom kojih je morao da nauči kako funkcioniše bankarski sitem, kao i gde su rupe u zakonu i kako ih iskoristiti.
Pošto "Banka Španije" deli informacije o kreditima drugih banaka, samo za kredite veće od 6.000 evra, Duran je uvek tražio manji iznos od toga, da ne bi "Banka Španije" imala uvid i kontrolu nad njegovim postupcima. Novac koji je dobio od kredita je stalno ulagao, i nikad kod sebe nije imao više od 50.000 evra odjednom.
Ali Duran kaže da on nije prvi koji ne vraća kredite uzete od banaka jer je "neplaćanje kredita i dovelo do finansijke krize".
- Velike kompanije su podizale kredite i gradile ogromne zgrade, a onda kad nisu imale ili nisu htele da otplate dug, proglašavale bi bankrot i tako se rešavale kredita - rekao je Duran.
Duran, čiji je uzor uvek bio Gandi, a ne Robin Hud, misli da je malo verovatno da će se njegov primer proširiti globalno, ali da je bitno da ljudi shvate da i male promene i odluke mogu promeniti svet i učiniti ga boljim.
(Telegraf.rs / Izvor: Novi magazin)
Video: Podkast "Glasno", EP 3: Gost Marko Miljković
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.