Spomenik Srbima pobijenim u Sarajevu?

 
  • 5

- Sarajevo je uvek bilo mesto poštovanja i neretko ljubavi, a naša spremnost da se setimo žrtava i osudimo zločine je zalog za normalnu, ljudsku budućnost - kaže gradonačelnik ovog grada Alija Behmen

Potpredsednik Federacije BiH Svetozar Pudarić pokrenuo je inicijativu za gradnju spomenika Sarajlijama srpske nacionalnosti, "koji su ubijeni samo zato što su se zvali i prezivali drugačije".

Tridesetak ljudi ubijeno je na Kazanima, u dubokoj jami koja se nalazi na sarajevskoj olimpijskoj planini Trebević, blizu linije fronta između Armije BiH i Vojske Republike Srpske.

Zločine je naredio i počinio jedan od ratnih komandanata Armije BiH Mušan Topalović Caco.

Kada su vlasti u Sarajevu shvatile da se brigada pod Topalovićevom komandom odmetnula i da, pored pljačke, teroriše i odvodi iz stanova nevine osobe, odlučili su da ga uhapse. Devet vojnika i policajaca poginulo je u akciji hapšenja Topalovića, 26. oktobra 1993. godine. Topalović je uhapšen i ubijen dan kasnije prillikom pokušaja bekstva.

Broj ubijenih Srba na Kazanima do danas nije zvanično utvrđen. Iz jame su izvađeni ostaci 29 osoba, a identifikovano je svega desetak žrtava.

Prema izvorima Haškog tužilaštva, u Sarajevu je ukupno ubijeno 836 civila srpske nacionalnosti van ratnih dejstava, dok je prema podacima sarajevske policije, ubijeno 110 osoba.

Od 1994. do danas za zločine na Kazanima, na kazne do šest godina zatvora, osuđeno je 14 vojnika Armije BiH. Mnogi smatraju da su neke ubice sa Kazana još slobodne.

Potpredsednik Federacije BiH Svetozar Pudarić kaže je da je inicirao izgradnju spomenika nevino stradalim Srbima na Trebeviću. Pudarić je za sarajevski nedeljnik "Slobodna Bosna" rekao da je "to dug žrtvama, ali i gradu koji je zbog tog zločina na neki način bio osramoćen tokom opsade".

On smatra da je Sarajevo spremno za gorku pilulu suočavanja sa sopstvenim zločinima i zločincima.

I gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen veruje da postoji politička volja, ali i moralna obaveza da se obeleži mesto stradanja nevinih žrtava.

- Obeležavanje ovog stratišta predstavlja naš dug prema ubijenima i njihovim porodicama, kao i dokaz da istina nema alternativu. Sarajevo je uvek bilo mesto poštovanja i neretko ljubavi, a naša spremnost da se setimo žrtava i osudimo zločine je zalog za normalnu, ljudsku budućnost - rekao je Behmen.

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • hrvoje

    16. mart 2013 | 21:33

    Prvo nije djamija nego dzamija, a drugo samo vam je 20 godina trebalo da nesto uradite. U Srbiji su zapaljene 2 dzamije i oni koji su to uradili vec odavmo sjede u zatvoru a u bosni je zapaljeno ili miniramo oko 450 crkvi sto pravoslavnih sto katolickih i oni koji su to uradili sjede u parlementu...

  • dubik

    16. mart 2013 | 19:32

    svaka mu cast za normalno razmisljanje ...dok u srbiji pale djamije koja razlika

  • ABRAKSAS

    17. mart 2013 | 00:35

    Haha ha ha djamija

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA