Žene sa fakultetskom diplomom odbijene za posao čistačice!

  • 6

Na konkurs Fakulteta za fizičku hemiju za radno mesto spremačice prijavilo se mnogo kandidata, među kojima i osobe sa fakultetskom diplomom, piše "Politika".

Prodekan za nastavu Fakulteta za fiziku hemiju profesor dr Miroslav Kuzmanović potvrdio je da su se na konkurs prijavile 42 žene, od kojih dve devojke sa visokim obrazovanjem.

Na pitanje koja je kandidatkinja primljena, on odgovara da je posao dobila osoba sa srednjom stručnom školom, jer su visokoobrazovane kandidatkinje - previše kvalifikovane.

Radica Milovanović (45), zahvaljujući kojoj je "Politika" saznala za ovu informaciju, kaže da sama na posao čeka od 18. godine, kada je završila srednju frizersku školu – smer scenski masker.

- Nikada nisam radila u struci, a uredno sam konkurisala. Kuvala sam kafe u banci, radila u studentskoj menzi, čistila četiri godine u Domu zdravlja, radila na prodaji zdrave hrane, po trafikama itd. Sa biroa nikad nisam pozvana, a od svih ovih poslova skupila sam oko osam godina staža - priča Radica.

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, kaže da je čuo za slične primere i da se na oglas za spremačicu u školi javi po 135 osoba sa diplomama fakulteta i srednje škole, što je tragedija za jednu državu.

- Ništa nije sramota raditi, ne potcenjujem nijedan rad, ja sam dete sa sela i radio sam sve fizičke poslove i na njivi i u štali. Međutim, ovo pokazuje da naše obrazovanje nije plansko, već prevaziđeno i zastarelo. Prvo je trebalo doneti strategiju razvoja države, da znamo koje kadrove želimo i u kom pravcu želimo da idemo, pa tek onda strategiju razvoja obrazovanja - smatra Brajković.

U Srbiji je, inače, nezaposleno oko 760.000 ljudi, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje, a od tog broja više od 50.000 ima diplomu fakulteta. Posao nema oko 207.000 mladih od 15 do 30 godina, oko 58 odsto ima srednje obrazovanje, dok je 63,3 odsto bez radnog iskustva.

(Telegraf.rs / Politika)

Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zztop

    16. mart 2013 | 18:17

    Imam ja jedno pitanje ? Po kom osnovu Fakultet za Fizicku Hemiju prima nove zaposlene kada ja pitanje trenutka kada ce se taj fakultet ugasiti i postati jedna od katedri na Fizickom fakultetu ili Hemijskom, naime taj fakultet ima vise zaposlenih nego studenata, kriterijum za upis na taj fakultet je samo da odnesete jedan seminarski rad ne temu matematike ili hemije ili fizike, a najcesce ga upisuju studenti koji nisu uspeli da upisu medicinu, farmaciju, stomatologiju u prvom roku, pa su i u drugom roku izvisili na hemiji ili fizici, inace Fizicka hemija godisnje upise od 35-40 eventualno 50 studenata (a velika vecina tih studenata ima veoma nizak nivo znanja i ubrzo se ispisuju) . Fakultet za Fizicku Hemiju postoji kod nas u Nemackoj i Litvaniji, a na svim ostalim univerzitetima deluje kao katedra na nekom fakultetu, kod nas je nastao politicki kada se cepao PMF sa jednim cudnim izgovorom a u realnosti da bi pojedine osobe dobile fotelje i funkcije. Ovih dana se Fizicka hemija susrece sa velikim problemom a to je sto velika vecina nastavnog kadra mora u penziju a nepostoje mladi koji bi zamenili. Drzava se veoma lose i neodgovorno odnosi prema tehnickim i fakultetima prirodnih nauka a oni su pre svega najzasluzeniji za ulazak na Sangajsku listu. I da ne skrecem sa teme za sve ovo kriva je drzava.

  • nezadovoljština

    16. mart 2013 | 17:38

    Pa normalno da su odbijene. To je pravilo, a ne hir poslodavaca. Ne može genetičar da čisti govna na farmi pilića.

  • Goca

    16. mart 2013 | 20:23

    Zato jedan genetičar sedi kući i sklapa igracke za kineza da bi prehranio svoju tročlanu porodicu. Da li je to bolje, jbg?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA