PIO FOND: Pomoć uz ček dobija svaki šesti
Penzijski fond Srbije ”na svoja leđa” sve više preuzima socijalnu ulogu države jer, osim isplate penzija, troškovi odlaze na negu, banje, pogrebnine i domove
Fond PIO troši sve više novca na socijalna i zdravstvena davanja, zbog čega mu preti kolaps. Na negu, banje, pogrebnine, domove, država isplaćuje šesti deo godišnjih troškova.
Penzijski fond Srbije ”na svoja leđa” sve više preuzima socijalnu ulogu države jer, osim isplate samih penzija, svake godine troši sve više novca na razna davanja koja mu izvorno ne pripadaju. Tako je i lane najmanje 250.000 korisnika ostvarilo razna druga prava, na šta je potrošeno čak 78,2 milijardi dinara! Kada se uzme u obzir da na penzije godišnje ode 480 milijardi dinara, to je šesti deo.
- Samo je novac za tuđu pomoć i negu dobilo 76.839 penzionera, i to je koštalo 13,5 milijardi dinara, a još 82.341 korisnik je primio naknadu za telesno oštećenje, na šta je potrošeno 1,25 milijardi dinara. A na zdravstveni doprinos penzionera uloženo je dodatnih 58 milijardi dinara - nabraja Ivan Mimić, finansijski direktor Fonda PIO.
Ako se izuzmu penzije, spisak pomoći i davanja je poprilično dugačak. Mimić kaže da je Fond PIO isplatio pogrebne troškove na adrese 74.908 porodica, što je koštalo 2,5 milijardi dinara, da je 3,4 miliona dinara otišlo na ”pokrivanje” troškova domova za stare, kao i da je 275,5 miliona dinara izdvojeno za 10.000 penzionera, kojima sleduje desetodnevni aranžman u banjama širom Srbije.
Iz tog razloga je Upravni odbor Fonda PIO pokrenuo inicijativu da se sva ova izdvajanja izuzmu iz Fonda, jer ona kroje sliku da su troškovi za penzije znatno veći nego što zapravo jesu. Ovaj predlog podržava i Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade i ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike:
- Iako država Fondu PIO godišnje dotira 47 odsto novca za rashode, na penzije odlazi nepunih 30 odsto, jer joj zapravo samo toliko nedostaje da bi se sve penzije isplatile od prikupljenih doprinosa. Ostalo se raspoređuje na socijalna i zdravstvena davanja. Nesporno je da država mora da isplaćuje sva ova prava, bez obzira preko čijeg računa ona stizala do korisnika. U ovom slučaju ona to čini preko Fonda PIO, koji je, dakle, samo posrednik, a ne rasipnik.
I u penzionerskim organizacijama kažu da su socijalne i zdravstvene pomoći penzionerima neophodne i da nije suštinski ni važno ko ih isplaćuje, ali strahuju da bi mogle biti smanjene ili ukinute ako se nastavi pritisak međunarodne zajednice i MMF-a da se redukuju rashodi Penzijskog Fonda.
- Država je svoju socijalnu ulogu prenela na Fond PIO, a to nije dobro, jer nerealno prikazuje troškove. Ako se uzme u obzir da je ove godine država dotirala Fondu PIO 281 milijardu dinara za penzije, onda je potrebno naglasiti da 78 milijardi nije ”donacija” već rashod na koji se država sama obavezala i koji bi u svakom slučaju plaćala - smatra Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine, i podseća da je zato još 2010, u pregovorima sa MMF-om, odlučeno da se mnoga davanja izmeste iz Fonda, ali da je to ubrzo zaboravljeno.
(Telegraf.rs / Izvor: Novosti)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.