NACI FILHARMONIJA: Mračna antisemitska prošlost simbola grada Beča

  • 0

Bečka filharmonija, poznata širom sveta, objaviće detalje svoje istorije tokom nacističkog doba, odgovarajući time na brojne optužbe da prikriva svoju neslavnu prošlost.

Orkestar poznat po Novogodišnjem koncertu, koji se prenosi direktno svake godine u više od 80 zemalja, ima manje poznatu prošlost da je bio instrument nacističke propagande od 1939. godine, naglašava Rojters.

Filharmonija je retko kada pre tog perioda izvodila dela porodice Štraus, kao što je valcer "Na plavom Dunavu". Novogodišnji koncert služio je za promociju nacističke propagande o željenom imidžu po zamisli Jozefa Gebelsa. On je u svojim dnevnicima napisao da bi austrijska metropola trebalo da bude viđena kao grad kulture, muzike, optimizma.

Jedan od tri člana Komisije istoričara Fric Trumpi rekao je da je Novogodišnji koncert smišljen pod nacističkim režimom. Komisija će svoj izveštaj objaviti na sajtu Filharmonije, a on će sadržati po prvi put i detalje o 13 muzičara koji su izbačeni iz orkestra zbog svog jevrejskog porekla ili protivljenja aneksiji Austrije Trećem rajhu. Od tih 13 muzičara pet je umrlo u koncentracionim logorima.

Istoričar bečkog Univerziteta Bernadete Majerhofer ističe da je izbacivanje jevrejskih muzičara počelo čak i pre 1938. pod austrofašizmom, što je period u kojem je vlast u Beču bila okrenuta italijanskom susedu. Bečka filharmonija obećala je da će danas izneti i detalje o dodeli Prstena časti, priznanja koje je uručeno 1942. godine Balduru fon Širahu, nacističkom upravitelju Beča, koji je zatvorio oči pred deportacijom na desetine hiljada Jevreja. Inače, Širahu je napravljena kopija Prstena časti, pošto je izgubio original, nakon što je pušten iz zatvora.

Direktor orkestra Klemens Helberg je u svojoj istoriji, objavljenoj 1992. godine, izbegao ovaj "incident" tvrdeći da nije imao pristup svim bitnim dokumentima kada je pisao svoje delo. Proteklih godina Bečka filharmonija dospela je u žižu interesovanja i postala je meta kritike zbog neodavanja priznanja jevrejskim muzičarima, koji su bili deo njene istorije, kao i negiranja kolaboracije sa nacistima.

S tim u vezi zatraženo je da orkestar otvori sve svoje arhive i pokrene analizu prošlosti. Komisija istoričara za manje od dva meseca obavila je svoj posao na osnovu odluke uprave Filharmonije od januara ove godine da se posveti rasvetljavanju prošlosti.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA