OSMI MART: Šta se sve na današnji dan desilo osim Dana žena (FOTO)
Današnji dan, između ostalog, poznat je po tradicionalnom koncertu Željka Samardžića, ali to nije jedina značajna stvar po kojoj je čuven ovaj datum, na današnji dan žene u celom svetu (mahom u postkomunističkim zemljama) dobijaju cveće i poklone.
Da postoje i druge bitne stvari biće vam jasno odmah na početku: na današnji dan 1655. godine Džon Kasor je postao prvi legalno priznati rob u engleskim severnoameričkim kolonijama!
O ovom nesrećniku smo već ranije pisali, ali nije zgoreg podsetiti se: njegov gospodar nije bio belac već slobodni crnac, a on sam je bio samo sluga i bilo je potpuno nelegalno (iz tadašnje perspektive) naterati ga da radi preko prethodno ugovorenog perioda.
Nažalost, on bio je samo prvi u nizu crnih robova koji će uskoro preplaviti Trinaest kolonija, odnosno Sjedinjene Američke Države. Simptomatično, na današnji dan 1817. godine osnovana je i Njujorška berza, nepopularni Vol strit. Eh, ironije!
S obzirom da je Međunarodni dan žena univerzalni praznik, a ponovno uvođenje robovlasništva u zapadnom svetu i osnivanje Njujorške berze takođe od nadnacionalnog značaja, to je nesumnjivo udarna istorijska vest. Međutim, i mi imamo svoje nacionalne adute za 8. mart.
Tačno 29 godina nakon osnivanja berze u Velikoj jabuci, u Beogradu je otvorena prva čitaonica u Srbiji, isprva nazvana Srpsko čitalište, a docnije Čitalište beogradsko. Knjiga se zaista dobro primila u našoj zemlji: nakon svakog nereda, jedino su knjižare netaknute.
Grupa japanskih samuraja je 1868. godine izmasakrirala 11 francuskih mornara u onome što je postalo poznato kao Sakai incident. Šogunat je bio primoran da osudi svoje "hanšije", pa je njih 11 izvršilo sepuku, a francuskog kapetana gađalo sopstvenim crevima. Reći da je bio šokiran je preblago!
U Zagrebu je na današnji dan 1922. godine obešen Alija Alijagić: komunista koji je godinu dana ranije u Delnicama izvršio atentat na ministra unutrašnjih poslova Kraljevine Jugoslavije Milorada Draškovića, čoveka koji je napisao Obznanu kojom je zabranjen rad Komunističke partije Jugoslavije.
1966. godina bila je fenomenalna godina za film, a neka od ostvarenja koja su je obeležila su "Sult", "Dobar, loš, zao", "Persona", "Bitka za Alžir", "Andrej Rubljov". Međutim, nije bila toliko dobra za Dablin, pošto je bomba koju su postavili irski republikanski radikali srušila Nelsonov stub, koji je bio jedan od simbola prestonice Smaragdnog ostrva.
Na njegovu žalost, ujedno i simbol viševekovne engleske brutalne okupacije.
1979. godine holandski "Filips" je predstavio prvi kompakt disk, ali će biti potrebno još skoro dvadeset godina da ta tehnologija zaživi. Četiri godine kasnije, Regan je u svom čuvenom govoru nazvao Sovjetski Savez "zlom imperijom".
1994. godine više od 100 intelektualaca iz celog sveta potpisalo je Apel svih evropskih vladama i Ujedinjenim nacijama, zahtevajući besomučno bombardovanje Jugoslavije, sa ciljem uništavanja njenog teškog naoružanja.
Želja im je uslišena tačno pet godina kasnije. Dodaj ili oduzmi nekoliko sedmica.
(M. B.)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.