Bankarske kamate "ubijaju" Srbe

 
  • 3

Broj pritužbi na rad banaka gotovo se udvostručio za godinu dana. U 2011. godini u NBS je pristiglo 855 pritužbi

Tri banke od 32, koliko ih posluje u Srbiji, i dalje zagorčavaju život svojim klijentima. Od 1.513 pritužbi na rad banaka, koje su građani lane uputili Centru za zaštitu korisnika finansijskih usluga pri NBS, čak se njih 608 odnosi na tri banke, a koje, u Narodnoj banci Srbije neće da kažu. Međutim, ono što je javni podatak jeste da su lane novčano kažnjene dve banke - KBC i Alfa banka zbog kršenja odredbi Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.

Broj pritužbi na rad banaka gotovo se udvostručio za godinu dana. U 2011. godini u NBS je pristiglo 855 pritužbi. Lane je ovaj broj bio gotovo duplo veći, čak 1.513. Ono što građane muči, međutim, nije se promenilo. Stambeni krediti u obe godine prednjače kao osnov prigovora. Od 194 došlo se do broja od 428 pritužbi na banke po osnovu ovih dugoročnih zajmova.

- Korisnici su se u 2011. najviše žalili na promenu visine kamatnih stopa, odnosno marže kao jednog od elemenata koji čine kamatnu stopu na stambene kredite u otplati, koje su u prethodnom periodu povećane - navode u NBS.  Takođe, žalili su se na neobaveštavanje ili nepotpuno obaveštavanje o razlozima povećanja kamatnih stopa.

BANKE NEOPRAVDANO ZARAČUNAVALE VIŠE KAMATE

Krajem te godine počela je primena zakona koji štiti bankarske klijente, upravo u tom delu - da spreči samovolju banaka i bespravno podizanje kamatnih stopa. Tako se očekivalo da broj pritužbi na banke u 2012. godini bude manji. Međutim, pristiglo ih je više nego dvostruko više.

- Prošle godine korisnici su se najčešće Centru obraćali zbog nerazumevanja načina na koji su pojedine banke izvršile usklađivanje odredaba već zaključenih ugovora, po kojima obaveze dospevaju posle primene Zakona o zaštiti korisnika, to jest posle 5. decembra 2011. godine - objašnjavaju u NBS.

Neke banke su iskoristile "prazan hod" od momenta početka primene ovog zakona do momenta "usklađivanja" sa njim. I to tako što su klijentima uredno zaračunavale više kamatne stope, sve dok nisu potpisale aneks ugovora, kojim su se obavezale da neće više poskupljivati kredite bez osnova i da će poštovati prvobitno sklopljene ugovore. U tom periodu klijenti su plaćali više kamate, pa se ispostavilo da je taj novac praktično bačen. Jer, banke nisu htele da im vrate to što su preplatili.

(I. M. / Izvor: Večernje novosti)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    4. mart 2013 | 09:08

    Zelenaši

  • Toni

    4. mart 2013 | 11:22

    Vlada to moze regulirat da hoce ali im to nije u interesu jer bi onda izgubili svoj dio

  • G-Man

    4. mart 2013 | 01:01

    Naravno...Zasto ne ubijaju u normalnim zemljama. Mi platu potrosimo unapred pa da bismo nesto kupili( izvan racuna na svasta) MORAMO da uzmemo kredu pod uslovima koji njima odgovaraju, a oni ubijaju!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA