TIJANIĆ: Ne znam kako je zamišljen sistem pretplate, pitajte zakonodavce!

 
  • 6

Direktor RTS tvrdi da Javni servis nema nikakve veze sa uvođenjem novog načina finasiranja putem naplate poreza na nekretnine, naglašavajući da na državi da obezbedi dovoljno novca

Problemi oko finansiranja Javnog servisa mogli bi da budu rešeni donošenjem Zakona o električnim medijima, čiji je nacrt usvojen ove nedelje.

Već nekoliko dana spekulise se o tome da ćemo umesto pretplate, ubuduće za gledanje "Radio Televizije Srbije" plaćati porez. Iako ova mera još uvek nije uvedena, najverovatnije je da će ova finansijska obaveza biti naplaćivana kroz porez nad nekretninama.

Čelnik RTS-a Aleksandar Tijanić kaže da Javni servis nema nikakve veze sa uvođenjem novog načina finasiranja.

- RTS nema nikakve veze sa tim, mi nemamo nikakve ingerencije. Pitajte zakonodavce kako su to zamislili. Jedino što znam jeste da država mora da obezbedi dovoljno novca za RTS, to je evropski standard - kaže Tijanić za Telegraf.

Iz Ministarstva kulture i informisanja kažu da je u toku rad na Zakonu o elektronskim medijima koji će sadržati niz članova koji regulišu pitanje statusa RTS-a.

- U toku je rad na Zakonu o elektronskim medijima  koji će sadržati niz članova koji regulišu pitanje statusa RTS i RTV, budućeg statusa RRA i uvođenje novih pojmova u skladu sa direktivama Evropske unije. Po okončanju rada Radne grupe biće poznati detalji u vezi sa načinom plaćanja za RTS - kažu iz Ministarstva kulture i informisanja.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradivić tvrdi da Javni servis mora da se finansira, ali da uvođenje poreza nije popularno u doba ekonomske krize.

- Mi tek očekujemo da dobijemo neophodne podatke o tome kako će taj sistem da funkcioniše. Osnovna razlika je u tome što se sada radi o taksi, a ne o pretplati, dakle o nekoj vrsti poreza. Ta sredstva bi, u slučaju da se taj sistem pretplate usvoji, kroz trezor odlazila u Javni servis - kaže predsednik NUNS-a.

Obradović obajšnjava da je sada na političarima da objasne građanima šta je to javni servis i da se on mora finansirati.

-  Ono što se meni čini ključnim su dve stvari: Prvo ni jedna vrsta poreza nije popularna u ovoj ekonomskoj krizi i neće naići na pozitivne reakcije kod građana. Druga stvar jeste to što građanima mora da se objasni šta je javni servis i da on mora da se finansira. To moraju da saopšte i objasne ne samo novinarska udruženja, već i političari i predsednik zemlje i predsednik Vlade. Ja u ovom trenutku ne vidim volju političara da to objasne građanima - kaže predsednik NUNS-a.

(M. B.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Video: Nastavak suđenja protiv roditelja dečaka koji je izvršio masovno ubistvo u O.Š. "Vladislav Ribikar"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    28. februar 2013 | 20:08

    Kad na guzove zivis ceo zivot naravno da ne znas glavonja.

  • Pera

    28. februar 2013 | 17:53

    Ko bre nezna, pa ti si ga smislio ...

  • Samir Nisic

    1. mart 2013 | 08:54

    Da,ali narod nema para da prezivi,a kamoli da kupuje stvari koje se reklamiraju. Pa zasto bi gledali epp? I talo u krug. Da bi sve profunkcionisalo normalno mora privreda ozivjeti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA