Radioaktivni otpad curi u SAD
Guverner Vašingtona Džej Insli kaže da je stepen curenja šest tankova, na mestu gde se pravilo gorivo za nuklearne bombe i koje je zatvoreno pre 25 godina, "zabrinjavajuć"
Najmanje šest tankova sa radioaktivnim otpadom curi u nuklearnom rezervatu Hanford u državi Vašington, saopštavaju vlasti, i traže veću federalnu pomoć da bi se očistila lokacija na kojoj se u vreme Hladnog rata proizvodilo gorivo za atomske bombe.
Guverner Vašingtona Džej Insli kaže da stepen curenja na mestu gde je pravljeno gorivo za nuklearne bombe, a koje je zatvoreno pre 25 godina, "zabrinjavajući".
- Ne postoji neposredna opasnost po zdravlje ljudi zbog novoutvrđenog curenja, koje je samo na pet milja od reke Kolumbija - rekao je guverner prilikom susreta sa sekretarom za energiju SAD Stivenom Čuom u Vašingtonu.
Curenje nuklearnog otpada samo je povećalo decenijama staro zagađenje tla u toj oblasti iz tankova u Henfordu, i preti da dodatno zagadi podzemne vode ispod poligona, ali, prema rečima zvaničnika, ne postoji neposredna opasnost od zagađenja reke Kolumbije.
Insli ističe da ga je Ču u petak obavestio da iz šest starih tankova sa jednostrukom metalnom oblogom curi radioaktivni materijal.
Guverener je rekao da je prvo rečeno da curi samo jedan rezervoar, a da je kasnije utvrđeno da curi iz šest metalnih kontejnera, ali da stručnjaci nisu adekvatno procenili dobijene podatke.
- To svakako postavlja ozbiljna pitanja u vezi sa pouzdanošću svih 149 jednostrukih tankova sa radioaktivnom tečnošću i muljem u Henfordu - rekao je guverner.
Insli je rekao da im je potreban novi sistem za uklanjanje otpada iz ostarelih tankova i da je ohrabren saznanjem da departman za energiju razmatra opcije za ubrzavanje procesa uklanjanja radioaktivnog otpada, prenele su agencije.
Nuklearni poligon Henford, 300 kilometara jugoistočno od Sijetla, korišćen je za proizvodnju plutonijuma za atomske bombe, koje su SAD bacile na Japan 1945. godine.
Proizvodnja je povećana da bi se zadovoljile potrebe tokom Hladnog rata, ali su reaktori zatvoreni 1987. godine.
Na sajtu postrojenja piše da su procesi za proizvodnju ostavili čvrsti i da tečni otpad predstavlja opasnost po lokalnu okolinu.
Milioni litara radioaktivnog otpada smešteno je u ukupno 177 tankova na toj lokaciji, prema departmanu za energiju, koji se još 1989. godine dogovorio sa vlastima države Vašington da očisti taj otpad iz Henforda.
(I. M. / Izvor: RTS)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Strucnjakowsky
oohhoooo,prijatno.
Podelite komentar
GoraN
Ako, pa sta.
Podelite komentar
русија
нек довезу нама у србију. дача ће да нађе већ неко решење за маму америку
Podelite komentar