Miškovići i Đuraškovič podneli žalbe na produženi pritvor
Branioci vlasnika "Delta holdinga" Miroslava Miškovića, njegovog sina Marka i vlasnika "Nibens grupe" Mila Đuraškovića podneli su danas žalbe na rešenje kojima im je pre deset dana produžen pritvor, rečeno je u Specijalnom sudu u Beogradu.
O žalbama na produženje pritvora odluku će doneti krivično vanpretresno veće Specijalnog suda u zakonskom roku od tri dana.
Advokati oba Miškovića ponudili su sudu i jemstvo, ali još nije poznato o kojoj je sumi reč. Jemstvo "pokriva" slučaj opasnosti od bekstva, ali ne i uznemirenje javnosti.
Rešenje o produženju pritvora doneo je 8. februara sudija za prethodni postupak istog suda zbog opasnosti od bekstva i uznemirenja javnosti, kao i uticanja na svedoke, ali kako je poslednji svedok saslušan prošle sedmice taj razlog je sada "otpao".
ADVOKAT: NEMA BOJAZNI OD ĐURAKOVIĆEVOG BEKSTVA
Branilac Đuraškovića, advokat Zoran Ateljević rekao je da se na tu odluku žali jer nema razloga da njegov branjenik bude u pritvoru zbog opasnosti od bekstva, kada se od aprila meseca prošle godine uredno odazivao svim pozivima suda u drugom postupku koji je protiv njega u toku pred tim sudom.
Đurašković je prethodno proveo godinu dana u pritvoru, koji mu nije ni bio određen zbog opasnosti od bekstva, naveo je njegov branilac.
Isto važi i kada je u pitanju tačka "uznemirenje javnosti" kao osnov za pritvor, naveo je Ateljević i ocenio da, kada je Đurašković u pitanju, "postoje dvostruki standardi".
On smatra da Apelacioni sud, da je u priliici da odlučuje, ne bi zbog pomenutih razloga njegovom branjeniku produžio pritvor.
MARAŠ NE ŽELI DA KOMENTARIŠE PREDLOG ZA JEMSTVO
I branilac Marka Miškovića, advokat Nebojša Maraš, rekao je da je žalbu podneo, ali nije želeo da komentariše predlog za jemstvo.
Miškovići i Đurašković uhapšeni su 12. marta sa još sedam osumnjičenih da su zloupotrebom položaja izvlačili novac iz putarskih preduzeća i sebi pribavili korist od oko 30 miliona evra. Osim njih, ostali osumnjičeni se brane sa slobode.
Prema Zakoniku o krivičnom postupku koji reguliše "tužilačku istragu", ukoliko i posle tri meseca i dalje budu postojali razlozi da ostanu iza rešetaka, o daljem produženju pritvora odlučivaće krivično vanpretresno veće suda, sve do podizanja optužnice koja u tom slučaju mora da usledi u roku od šest meseci od pritvaranja osumnjičenih.
Sudija za prethodni postupak je u januaru ukinuo pritvor bivšem direktoru PZP "Niš" Zoranu Mihailoviću, direktoru "Šer korporacije" Ristu Ristiću i procenitelju "Konzita" Raši Zdravku. Dve sedmice kasnije na slobodu je pušten i Dejan Jevtić iz PZP Niš.
OSUMNJIČENI DA SU ZLOUPOTREBOM POLOŽAJA ZARADILI 30 MILIONA EVRA
Pritvor nije ni određivan bivšem direktoru PZP "Niš" Milutinu Gaševiću, bivšem akcionaru PZP "Niš" Zoranu Kaitoviću i direktoru "Delta brokera" Predragu Filipoviću. Njima su na početku istrage oduzeti pasoši i zabranjeno im je da napuštaju mesto boravišta.
Tužilaštvo za organizovani kriminal sprovodi istragu protiv svih njih zbog sumnje da su zloupotrebom položaja izvlačili novac iz putarskih preduzeća i sebi pribavili korist od oko 30 miliona evra.
Mišković i Đurašković se nalaze u Okružnom zatvoru u Beogradu. Oni se terete da su, od 2005. do kraja 2010. godine, kao suvlasnici u privatizovanom Preduzeću za puteve "Niš", a preko njega i suvlasnici više preduzeća za puteve - "Beograd", "Kragujevac", "Vranje", "Srem put", "Bačka put" i drugih, neosnovano iz tih preduzeća izvukli novac i imovinu.
Osumnjičeni su od zajedničkog posla zaradili oko 30 miliona evra, od čega je Marku Miškoviću pripalo od 17 do 19 miliona evra, Đuraškoviću 10 miliona evra, a preduzeću "Hemslejd" 1,2 miliona evra.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.