Diković: Stanje na KiM najveći izazov jer može da se pogorša

  • 2

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković rekao je da je najveći bezbednosni izazov za Srbiju pitanje statusa Kosova i situacija u pokrajini, koja može da se pogorša.

- Posvećenost Srbije mirnom prevladavanju svih spornih pitanja bitno doprinosi poboljšanju ukupne bezbednosne situacije, ali je neophodno i da takva posvećenost naiđe na sličan odgovor - kazao je Diković za "Novosti".

On je rekao i da je sada za Vojsku Srbije najkrupnije pitanje opremanje jedinica novim ili modernizovanim naoružanjem i vojnom opremom, ocenivši da državni vrh ovo razume i da postoji politička volja za bitne iskorake u domenu nabavke novog naoružanja i opreme.

Načelnik Generalštaba, koji je ukazom predsednika Tomislava Nikolića, povodom Dana državnosti, unapređen iz čina general-potpukovnika u čin generala, upozorio je da bi ozbiljnije narušavanje bezbednosti na severu Kosova i Metohije moglo da dovede do podizanja tenzija na jugu centralne Srbije.

- Opredeljenost naše zemlje za dijalog i dobra saradnja sa međunarodnim snagama na KiM umanjuju mogućnost narušavanja bezbednosti. Na prostoru Raške oblasti već duže vreme prisutne su tenzije na verskom i političkom nivou, ali bezbednosna situacija u ovom delu zemlje je stabilna - rekao je on.

Posle napetosti u Preševu i okolini početkom godine, situacija na jugu centralne Srbije sada je, prema njegovim rečima, stabilna, ali osetljiva.

- Pretnje se, uglavnom, ispoljavaju duž administrativne linije, gde je zabeleženo više slučajeva krijumčarenja robe i ljudi, ilegalne seče šume i oružanih napada na kontrolno-bezbednosni punkt MUP-a, kod sela Dobrosin - objasnio je načelnik Generalštaba.

Diković kaže da pripadnici Vojske Srbije, angažovani na zadacima u Kopnenoj zoni bezbednosti, bitno doprinose jačanju bezbednosti na tom prostoru i da je zahvaljujući njima, broj povreda linije relativno je mali.

- Odnos Vojske prema stanovništvu ovog dela zemlje je profesionalan i takav će biti i dalje. Naglašavam da VS postupa isto prema svim građanima, bez obzira na nacionalnu, versku ili drugu pripadnost - rekao je on.

Diković je kazao da Srbija nije vojno ugrožena, da bezbednosni rizici postoje, ali da nisu vojne prirode.

- Neki faktori ugrožavanja bezbednosti zajednički su za sve zemlje u regionu. To su etnički i religijski ekstremizam, međunarodna mreža organizovanog kriminala i ilegalna migracija ljudi. Reč je, dakle, o izazovima koji nisu specifično vojni i Srbija tu nije izuzetak - izjavio je načelnik Generalštaba.

(M. B. / Izvor: Večernje novosti)

Video: Đukić Dejanović: Blokada škola ne postoji u zakonu, otkazi nisu rešenje, već dijalog

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dule

    14. februar 2013 | 23:39

    Bice belaja bice ovo nevalja cim se generali javljaju i pricaju kako je situacija stabilna tu vec kljuca.

  • Strucnjakowsky

    15. februar 2013 | 10:09

    Nikad nece biti stabilna dok su Shiptari na Balkanu.Zato palimo tenkove i na Kosovo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA