SLABO UČE: Pola studenata vara na ispitu!
Čak 20 odsto studenata ima direktno iskustvo sa situacijom u kojoj profesor daje višu ocenu na osnovu veze, pokazalo je najnovije istraživanje Beogradske otvorene škole.
U Beogradu, Plovdivu, Skoplju i Univerzitetu u Moldaviji studenti su slično ocenili rasprostanjenost podmićivanja na svojim fakultetima - oko 20 odsto njih izjavljuje da je podmićivanje široko rasprostranjena pojava, s tim što je u Zagrebu to znatno manje, ispod pet procenata.
Međunarodno istraživanje rađeno je tokom 2012. godine u saradnji sa Antikorupcijskom studentskom mrežom u jugoistočnoj Evropi, i to na pet vodećih univerziteta u Hrvatskoj, Moldaviji, Makedoniji, Bugarskoj i Srbiji, na uzorku od 3.463 studenta, rekao je predstavnik BOŠ Mihailo Gajić.
Svaki drugi student u Skoplju smatra da je nepotizam široko ili veoma široko rasprostranjen na njegovom fakultetu, a skoro četiri od 10 studenata u Beogradu ima isto mišljenje.
Upravo univerziteti iz ova dva grada "vode" u direktnom iskustvu s nepotizmom i pristrasnošću pri upisu na fakultet, naveo je Gajić.
U Beogradu blizu 20 odsto studenata kupuje knjigu od profesora kako bi dobilo višu ocenu, u Plovdivu skoro 30 odsto, Skoplju oko 40 procenata, Zagrebu oko 10, a u Moldaviji nešto više od 15 procenata.
Istraživanje je pokazalo da su studenti tolerantni prema određenim koruptivnim pojavama.
Tako na Univerzitetu u Beogradu skoro 45 odsto studenata toleriše ako neko drugi piše domaći zadatak umesto nekoga, što je najviše u regionu. Slede Univerzitet u Plovdivu (35 posto), Skoplju (oko 30 odsto), Zagrebu (oko 25 odsto) i Univerzitet u Moldaviji (oko 15 odsto).
Varanje na ispitu najviše je zastupljeno u Zagrebu (čak 75 procenata), sledi Plovdiv (blizu 60 procenata), Beograd (oko 50 odsto), Skoplje (nešto manje od polovine) i Moldavija (oko 45 procenata).
Većini studenata ne smeta ako student prepisuje ili vara na ispitu i prosečno oko pet procenata njih bi to prijavilo.
Kao glavne probleme s kojima se univerzitet sreće, studenti navode neodgovoran stav predavača prema nastavnom procesu, slabo opremljene fakultete, slabu komunikaciju predavač-student, kao i isključenost studenata iz procesa donošenja odluka.
(Telegraf.rs/ Izvor: Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Weky
Kakvi profesori takvi i studenti
Podelite komentar
Ilija Čvorović
Profesori varaju partnere sa studentima a studenti profesore na ispitima i sve tako u krug...
Podelite komentar