Časne sestre zlostavljale 30.000 devojaka (VIDEO)
Pune 74 godine u Irskoj časne sestre su zlostavljale oko 30.000 devojaka, pod izgovorom da im nude duhovno vođstvo. Službeni izveštaj objavljen u Irskoj zaključio je da je država odgovorna za slanje mnogih žena i devojčica u ozloglašene magdalenske perionice veša, gde su zastrašivane i primoravane na neplaćeni rad.
Institucije, koje su vodile katoličke časne sestre, optužene su da su tretirale devojke i žene "kao roblje" tokom nekoliko decenija 20. veka.
U izveštaju se navodi da su državne vlasti između 1922. i 1996. poslale jednu četvrtinu od 10.012 žena u magdalenske perionice veša zbog sitnih prestupa, poput bežanja iz škole, ili zbog činjenice da su beskućnice, prenosi Al Džazira.
Irska Vlada ranije je insistirala da su praonice bile pod privatnom upravom.
Nakon što je izveštaj objavljen, premijer Irske Enda Keni je rekao: "Žao mi je onih koji su prošli kroz magdalenske perionice na različite načine, u 26 posto slučajeva zbog odluka države ", rekao je premijer Irske Enda Keni.
U izveštaju, čiji je autor komisija sastavljena od zvaničnika različitih ministarstava, zaključuje se da je 15 odsto žena i devojaka živelo u perionicama više od pet godina, a policija je hapsila i vraćala u njih žene koje su bežale.
Dvogodišnja devojčica u perionici
Reporter Al Džazire Lorens Li posetio je Kork, grad na jugu Irske, gde se nalazila jedna od spornih praonica.
Građevine širom Irske, u kojima su bile smeštene magdalenske perionice veša, spomenici su brutalnosti koju su podržavale Katolička crkva i država.
"Na vrhuncu, na mestu poput ovog, u praonici su radile stotine devojčica i devojaka. Dolazile su iz različitih razloga i društvenih staleža. Neke su bile poslane zato što su ostale trudne i osramotile porodicu. Neke su bile siročad. Među njima je bilo čak i beba. Neke su poslali sudovi jer su prekršile zakon. Neke devojke su poslali njihovi roditelji. Ono što im je svima bilo zajedničko jeste osećaj da su ovde bile dobrovoljno, za svoje dobro, i da je časnim sestrama, koje su ih pazile, zaista bilo stalo do njih", javio je Li iz Korka.
Li je došao do službenog naloga kojim je Margaret Bulen poslata u perionicu kada je imala samo dve godine. Tekst naloga zvuči kao da je počinila neko krivično delo, kaže reporter Al Džazire i dodaje da je Margaret "optužena da ima oca nesposobnog da se brine o njoj".
Iz perionice je trebalo da izađe u tinejdžerskim godinama, ali je u njoj provela ceo život. Tu je ostala trudna i rodila blizance. Deca su data na usvajanje i prvi put su se srela s majkom kad su imala 23 godine.
U dosijeu je i slika Margaret kada je imala 42 godine, ali je izgledala kao da joj je blizu 60. Umrla je od bolesti izazvane hemikalijama koje su se koristile u perionici.
Samanta Long, kćerka Margaret Bulen, kaže da je njena majka bila posebno osetljiva osoba.
- Imala je umanjene intelektualne sposobnosti. U dokumentaciji se ne navodi poremećaj koji je imala osim zastarelog izraza da je sporo učila - kaže Long.
Za ono što se dešavalo u magdalenskim praonicama, Long kaže: "Ovo je ropstvo, ropstvo u radnom logoru koji je vodila crkva, a država pomagala."
Pogledajte video-snimak:
(I. D. / Mojevijesti.ba)
Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Topuz Kraljevicha Marka
Католици....
Podelite komentar