OPASNA IGRA: Kineski brod uperio raketu ka japanskom brodu!
Kineski vojni brod uperio je radar za navođenje raketa ka japanskom vojnom brodu najmanje jednom prilikom, rekao je danas japanski ministar odbrane u očiglednom podizanju uloga u teritorijalnom sporu između dve zemlje.
- Nešto kao radar za kontrolu vatre i navođenje uperen je 30. januara u brod za praćenje japanske obalske straže u Istočnom kineskom moru. Ministarstvo odbrane danas potvrđuje da je tom prilikom korišćen radar za obeležavajne meta - rekao je Icunori Onodera novinarima u Tokiju.
On je rekao da je i jedan japanski vojni helikopter naciljan sličnim radarom nekoliko dana ranije.
- Usmeravanje takvih radara je veoma nenormalno. Mi ukazujemo da će biti stvorena veoma opasna situacija ukoliko dođe do ijedne greške - rekao je on.
Japanski ministar je rekao da će oni zatražiti od kineske strane da se "uzdrži od preduzimanja tako opasnih postupaka", preneo je AFP.
Najnoviji korak je očigledno pogoršanje ionako napete situacije u Istočnom kineskom moru, gde se dve najveće privredne sile Azije sukobljavaju oko suvereniteta nad nenaseljenom grupom ostrva.
Danas je Tokio pozvao kineskog ambasadora i uložio mu protest zbog, kako je navedeno, još jednog upada u teritorijalne vode Japana, nakon što su kineski brodovi plovili pored ostrva koja su u centru spora između dve zemlje.
U saopštenju o tome nije bilo reči o akciji kineske vojne fregate. Posmatrači ne veruju da je kineski vojni brod bio u vodama koje Japan smatra za svoje.
- Ministarstvo spoljnih poslova je pozvalo kineskog ambasadora zbog brodova koji su ušli u vode u blizini ostrva Senkaku - rekao je zvaničnik govoreći o arhipelagu u Istočnom kineskom moru za koje Peking tvrdi da je njihov i naziva ga Diaoju.
Protest je usledio nakon što su kineski vladini brodovi proveli veći deo jučerašnjeg dana u vodama oko ostrva, oko kojih dve strane ne pokazuju znake popuštanja u sporu koji je već izazvao pad trgovinske razmene između dve zemlje.
Kineski vladini brodovi, ali ne i vojni, redovno patroliraju tim vodama poslednjih meseci, kako bi prema mišljenju posmatrača, stvorili utisak "novog normalnog stanja" u kome Tokio nema efikasnu kontrolu nad arhipelagom.
Kineski izviđački avioni, takođe, ušli su u prostor iznad ostrva u decembru, što je navelo Tokio da podigne borbene avione i pošalje ih da presretnu kineske letilice.
Poslednjih nedelja obe zemlje su slale vojne avione u tu zonu i najmanje u jednom slučaju oni su se međusobno pratili, ali nije došlo do incidenata.
Analitičari, međutim, ukazuju da pojačanje retorike i sve učestalija konfrontacija na moru i vazduhu povećava rizike slučajnih oružanih incidenata.
(Telegraf.rs / Tanjug / Foto: Tanjug/AP)
Video: Vučić se oglasio o referendumu za poverenje predsedniku Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.