Jagodina: Kreće obnova grobnice nekadašnjeg premijera! (FOTO)

  • 1

Posle mnogobrojnih insistiranja i pisama građana, komunalno preduzeće "Standard" iz Jagodine pokrenuće inicijativu za restauraciju oskrnavljene grobnice Stefana Stevče Mihajlovića (1806-1888), srpskog premijera iz 19. veka, ali i obnovu grobnih mesta poznatih i zaslužnih Jagodinaca.

- Reč je o jedinoj grobnici na jagodinskom groblju koja je pod zaštitom države, pa želimo da rekonstruišemo grobnu crkvu premijera Stevče Mihajlovića, koja je oskrnavljena još pre više od tri decenije. Tada je obijena i razvaljena, a posle lupanja mozaika, ona je i zapaljena iznutra. Od tada, to je stecište narkomana i pijanaca... Čistimo i sređujemo koliko možemo preko dana, za noćne sate uveli smo portirsku službu, ali bez dozvole Zavoda za zaštitu spomenika ne smemo ni kamen da pomerimo sa crvke - objašnjava rukovodilac Radne jedinice "Groblje" Miroslav Stanojević.

Kako saznajemo, iz ovog kolektiva nekoliko puta su od pomenutog Zavoda zahtevali da uradi projekt i nadgleda radove na grobnoj crkvi Stevče Mihajlovića, ali se nadležni nisu oglašavali.

- Poslednji put, pre nekoliko godina, stručnjaci iz Zavoda za zaštitu spomenika u Kragujevcu slikali su ovaj objekat, ali se na dalje ništa nije dešavalo. Kada bismo barem dobili od njih projekt i odobrenje za rekonstrukciju, sami bismo angažovali građevinsku operativu i nekako sakupili novac - kaže Stanojević.

Inače, prema procenama građevinskih stručnjaka, rekonstrukcija grobne crkve koštala bi oko dva i po miliona dinara, jer ne samo što je iznutra polupana i zapaljena, već je i njena spoljašnjost urušena, a iz krova niču stabla bora i jele.

BURNA KARIJERA

Pod knjazom Milošem, Stevča Mihajlović bio je carinski činovnik, a za vreme prve vladavine kneza Mihaila okružni načelnik.

Tokom Vučićeve bune u korist ustavobranitelja 1842. godine, pokušava da vojskom pomogne knezu, ali bez uspeha... Za vreme kneza Aleksandra Karađorđevića u Jagodini se bavio trgovinom.

Na Svetoandrejskoj skupštini 1858. godine bio je čelnik Obrenovićevaca i predvodnik delegacije koja je od kneza Aleksandra tražila abdikaciju. Po Miloševom povratku, dve godine kasnije, postaje predsednik Saveta, dok je pod Mihailom u penziji.

Ipak, 1875. godine Mihajlović postaje predsednik Vlade, kao i godinu kasnije, a ovaj drugi Stevčin "kabinet" ostaće upamćen po tome što je vodio oba oslobodilačka rata sa Turskom, i doveo Srbiju do teritorijalnog proširenja i nezavisnosti na Berlinskom kongresu.

(Telegraf.rs / Izvor: Novosti / Foto: Tanjug)

Video: Mina Lazarević o kabareu "Ljubav iz kulisa"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • paja

    2. februar 2013 | 16:13

    tzv. zavod za zastitu spomenika je sramna ustanova,sve sto su oni zastitili propalo je i urusilo se..sluzi samo za blokiranje svih mogucih pokusaja da se nesto sacuva i obnovi !!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA