STALJINGRAD: Rusija obeležila 70 godina od najkrvavije bitke u istoriji! (FOTO)
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je u Volgogradu, gde je prisustvovao obeležavanju 70. godišnjice Staljingradske bitke, da Staljingrad treba da ostane simbol nacionalnog jedinstva za sva vremena, a da će Rusija biti nepobediva dok bude posvećena svom jeziku, kulturi, korenima i nacionalnom sećanju.
Putin je podržao ideju da se osnuje istraživački centar Staljingradske bitke, jedne od najvažnijih bitaka u Drugom svetskom ratu.
- To je dobra ideja. Trebalo bi sastaviti malu grupu istraživača, koji bi radili kontinuirano i profesionalno. Staljingrad treba da ostane simbol nacionalnog jedinstva za sva vremena - rekao je Putin na sastanku sa ratnim veteranima u muzeju Staljingradske bitke.
Putin je u Volgogradu, koji je danas privremeno preuzeo svoje nekadašnje ime - Staljingrad, obeležavajući na taj način 70 godina od završetka čuvene Staljingradske bitke, prisustvovao koncertu održanom tim povodom i čestitao svim ratnim veteranima.
- Danas cela zemlja i njen narod proslavljaju jednu veličanstvenu godišnjicu, 70. od pobede naše vojske u Staljingradskoj bici. To je jedan od najuzvišenijih primera svetskog herojstva - rekao je Putin posle koncerta.
Putin je podsetio da je Staljingradska bitka ključna i osnovna tačka, ne samo u Velikom patriotskom ratu 1941-1945, već i u celom Drugom svetskom ratu, jer je uništila sve nacističke strateške planove.
- Hrabrost i herojstvo koji su branioci pokazali bili su jedinstveni i neverovatni. Ipak, obe strane pretrpele su ogromne gubitke. To je možda jedini primer u celom Velikom patriotskom ratu, kada je neprijatelj pretrpeo veće gubitke, iako su i naši bili jezivi - istakao je ruski predsednik.
Putin je podsetio i da se ovog herojstva svet seća i da u mnogim zemljama Evrope postoje ulice, a u Parizu i metro stanica, koje nose naziv Staljingrad. On je izrazio duboko poštovanje i divljenje prema hrabrosti onih koji su se borili za Staljingrad, kao i onih koji su pokušavali da prežive u gradu tokom bitke.
- Cela Rusija je ponosna na one koji su branili Staljingrad. Muškarci Crvene armije živeli su i borili se u tom paklu. Kada pogledamo fotografije, zapitamo se gde su stanovnici grada pronašli sklonište, gde su živeli i može li neko da živi u tim ruševinama. A, nije trebalo samo živeti, već preživeti i boriti se. Stanovnici Staljingrada su se borili - rekao je Putin.
Ruski predsednik veruje i da će Staljingrad zauvek ostati simbol nacionalnog jedinstva, nepobedivosti, patriotizma i "najveće pobede sovjetskog vojnika".
- Sve dok smo posvećeni Rusiji, svom jeziku, kulturi, korenima i nacionalnom sećanju, Rusija će biti nepobediva - poručio je Putin.
Putin je u Volgograd došao da bi položio vence na spomenik i sreo se s veteranima nakon vojne parade koju su predvodili vojnici u uniformama iz Drugog svetskog rata. Na paradi je učestvovao i tenk T-34 iz vremena Drugog svetskog rata.
- Video sam gradove po Evropi koji su bili praktično netaknuti u ratu, zemlje koje su kapitulirale pred moćnijim neprijateljem čak i pre objave rata. Mi međutim, nismo takvi. Naši preci, naše starije generacije, naše velike vođe, borili su se ovde za svaku zgradu, za svaku ulicu - istakao je prvi zamenik premijera Dmitri Rogozin u govoru na paradi.
Na centralnom trgu u Volgogradu paradi je prisustvovalo više stotina ratnih veterana, od kojih najmlađi sada ima 89 godina.
Rusija obeležava 70 godina od sovjetske pobede kod Staljingrada i najvećeg poraza nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu, koji je predstavljao prekretnicu u najvećem ratnom sukobu u istoriji.
Inače, trupe nemačkog feldmaršala Fridriha fon Paulusa kapitulirale su 2. februara 1943. godine, opkoljene vojnicima Crvene armije posle krvave bitke, koja je u julu 1942. počela za taj grad na obali Volge, važan tranzitni centar na putu za Kavkaz i njegove bogate resurse nafte i gasa.
To je bila prva masovna predaja nacističke vojske od početka rata, koja je promenila tok sukoba, i to kako na strateškom tako i na psihološkom planu za Sovjete, koji su na početku rata bili demoralisani zbog serije poraza. Bitka za Staljingrad takođe je i jedna od najkrvavijih u istoriji.
Najpre zasut bombama nemačkih aviona, Staljingrad je potom duže od šest meseci bio poprište uličnih borbi između nemačkih vojnika i sovjetskih vojnika i civila. Borci su imali dodatnog neprijatelja - zimu i glad.
U bici je, prema ruskim zvaničnim podacima, poginulo dva miliona ljudi sa obe strane.
- Neprekidno su bombardovali, od 9 sati ujutru do 16 sati popodne. Dva puta je naš podrum bio zakopan posle eksplozija, ali smo se izvukli - seća se 93-godišnja Tajsija Postnova, koja je u septembru 1942. kao studentkinja medicine poslata na front.
- Povređeni su neprekidno pristizali. Većina onih koje smo lečili vraćali su se na front - priča Postnova.
Pošto je namirnice bilo teško naći, dugo je preživljavala samo na suvom hlebu i nekoliko gutljaja vode.
(D. Z. / Izvor: RTS / Foto: Wikipedia / Georgii Zelma, German Federal Archives / Tanjug-AP)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.