Carine uvećavaju cenu garderobe u Srbiji

 
  • 2

Veliki svetski proizvođači odeće i obuće, koji su na tržištu Srbije, imaju proizvodnju u Kini za koju se plaća veća carina nego u zemljama EU, navode u Privrednoj komori Srbije

Cene odeće i obuće poznatih svetskih proizvođača na sezonskim rasprodajama u Srbiji su više nego u Evropskoj uniji zbog visokih carina i trgovačkih marži.

Ti proizvodi će biti jeftiniji kada Srbija bude deo jedinstvenog tržišta EU, kaže Vesna Vasiljević, sekretar Udruženja Privredne komore Srbije za tekstil.

Ona je objasnila da svi veliki svetski proizvođači odeće i obuće, koji su na tržištu Srbije, imaju proizvodnju u Kini za koju se plaća veća carina nego u zemljama EU.

- Za robu iz Kine u zemljama EU plaća se carina od 11,9 odsto. Kada se roba dostavlja u Srbiju, to je treće tržište i uvozne carine se kreću od 18 do 22 odsto - objasnila je Vasiljevićeva.

Prema njenim rečima, treba uzeti u obzir i troškove špedicije i ostalih ulaznih papira, a sve to utiče na cenu.

Vesna Vasiljević je napomenula da Srbija nema carine kad je u pitanju trgovina tekstilom sa EU na osnovu sporazuma o slobodnoj trgovini iz 2005. i da će, kada Srbija postane članica EU, roba biti za naš džep dostupnija, kao i da će biti veća konkurencija.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petko

    24. januar 2013 | 15:06

    Glupost živa. Svi ti proizvodi u EU su skoro duplo jeftiniji nego kod nas a mi ne naplaćujemo carinu 100%.

  • Strucnjakowsky

    24. januar 2013 | 17:51

    Hvala bogu pa ima Kindzosa,inace ovaj narod bi isao go i bos.Sramno je da jedne patike u proseku kostaju 50 €,za trenerke i za nesto vece i da ne govorim.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA