UTAJA POREZA: Dekan Milan Višnjić oštetio državu za 2,5 miliona evra!

  • 5

Profesor Milan Višnjić, koji je na mestu dekana Medicinskog fakulteta u Nišu zapošljavao užu i širu familiju, utajio je porez, čime je pribavio protivzakonitu dobit, a državu oštetio za 285.349.853,04 dinara, što je oko dva i po miliona evra.

Do otkrića jedne od najvećih poreskih pronevera u Srbiji došlo se na osnovu terenske kontrole Poreske uprave u Nišu o poslovanju Medicinskog fakulteta.

Prema saznanjima, od ukupne štete čista utaja je oko milion evra, a ostatak je kamata.

Višnjić je posle 12 godina na mestu dekana, iako je Agencija za borbu protiv korupcije zatražila njegovo razvlašćivanje, u oktobru prošle godine zauzeo funkciju prodekana, i to zaduženog za finansije. U izveštaju na oko sto strana, poreska inspekcija nije proveravala celokupan mandat Višnjića, već samo deo od 1. 1. 2007. do 31. 10. 2011. godine, zbog čega se sumnja da bi utajeni iznos mogao biti i znatno veći.

Tokom ovih pet godina Višnjić je zloupotrebljavao budžetska sredstva namenjena za naučni rad vršeći nezakonite isplate novca zajedno sa šefom računovodstva Ilijom Jocićem (koji mu je i rođak) i sekretaricom fakulteta Vericom Lukić.

Prema izveštaju poreske inspekcije, osnovni model bio je da se novac umesto kroz zarade (koje se evidentiraju, oporezuju i plaća doprinos) isplaćuju kao autorski honorar za nastavno osoblje i kao ugovor o delu za nenastavno osoblje.

Međutim, pride, sredstva za naučni rad odabranima isplaćivana su kao autorsko delo i to na primer - za čuvanje straže na ispitu. Autorsko delo po Višnjiću je i rad subotom i nedeljom, pa čak i dežurstvo na praznik.

ZLOUPOTREBE OKO ISPLATA NAUČNOG RADA?

Inspektori su se bavili i novcem koji je isplaćivan za naučne angažmane. Jedan od njih - kontinuirana medicinska edukacija (KME). Iako je KME po zakonu obaveza za sve lekare kako bi produžili licencu za rad, pod Višnjićevom upravom i to je izvor nelegalnih isplata. Višnjić ide korak dalje, određuje i vannastavni stručni tim koji dobija naknadu za svaki održani kurs edukacije i u njega stavlja sebe, šefa računovodstva i sekretaricu.

Inspekcija je utvrdila da su sredstva namenjena za naučne projekte deljena nenastavnom osoblju. Problem je što ovo osoblje ni na koji način ne može učestvovati u izvođenju i sprovođenju naučnog rada. Te isplate su vršene na osnovu ugovora o delu pri čemu ugovore nikada nisu ni potpisali. Pojedini nastavnici - za nastavu takozvanoj grupi iz Lugana, koju su činili strani studenti - dobijali su bonuse iako je reč o redovnom radu.

NOVI DEKAN ĆUTI!

Zapisnik poreske inspekcije predat je fakultetu u Nišu koji je potom uložio žalbu, koja je odbijena.

Pokušano je da se dobije odgovor od novog dekana Stevana Ilića kako će na funckionisanje fakulteta uticati dug i da li će Višnjić ostati na mestu prodekana za finansije.

Međutim, dekan Ilić je na prvi poziv tvrdio da to “nije on”, ali ga je ipak interesovalo “koga to zanima Stevan Ilić”. Posle nekoliko uzastopnih poziva ipak se javlja, ovog puta kao Stevan Ilić i tvrdi:

- Fakultet nije ni u kakvom problemu, svi primaju plate.

Na pitanje o utaji poreza i žalbi fakulteta, dekan kaže:

- Bivši dekan, sada prodekan za finansije, ništa nije utajio. Prvi put čujem za to. Baš me interesuje od koga ste dobili.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)

Video: Ilon Mask se obratio okupljenima na Trampovom skupu u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dada

    20. januar 2013 | 23:00

    Zaustavite ovog coveka

  • ДАШОНИ

    20. januar 2013 | 23:22

    УХАПСИТЕ МУ И ШИРУ И УЖУ ФАМИЛИЈУ

  • Radnik

    21. januar 2013 | 01:43

    Doktore koliko li so ti para uzeo ljudima samo za preglede a da ne pricamo za nesto vise

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA