PREKO INTERPOLA: Srbija traga za više od 1.000 osoba, ne zna gde je Šarić!

  • 1

Milan Dimitrijević, načelnik Uprave za međunarodnu policijsku saradnju u MUP, kaže da Srbija preko Interpola trenutno traga za nešto više od 1.000 osoba.

Podsetimo da se, prema podacima Nacionalnog centralnog biroa Interpola Podgorica, skoro svaki hiljaditi Crnogorac nalazi na poternici.

Povodom spekulacija o tome da je Darko Šarić u regionu, da se krije u Švajcarskoj i da je indirektno zatražio status svedoka saradnika, Dimitrijević tvrdi da njegova služba ne raspolaže informacijama gde se trenutno nalazi odbegli narko-bos, ali da je skoro siguran da se pre godinu dana skrivao u Južnoafričkoj Republici.

- Naši sudovi raspisuju međunarodne poternice i mi na osnovu njihovih navoda procesuiramo dalje svojim kanalima. Vrlo je nezahvalno precizirati broj lica za kojima smo preko Interpola raspisali međunarodne poternice, jer se ti podaci svakodnevno menjaju. Međutim, kada se uzmu u obzir sva krivična dela koja im se stavljaju na teret, možemo slobodno da kažemo da Srbija potražuje više od 1.000 lica, da je veliki broj osumnjičenih privednih pravdi, te da je ukupan broj poternica koje je Srbija raspisala do sada oko 2.000 - objašnjava Dimitrijević.

Imate li neka nova saznanja o tome gde se krije Darko Šarić, s obzirom na to da se ovih dana spekulisalo da je u Bosni ili Švajcarskoj?

- Služba za međunarodnu operativnu policijsku saradnju ne raspolaže informacijama koje su u poslednje vreme objaviljivali mediji. Dakle, ova služba ne poseduje zvanična saznanja.

A nezvanična?

- Mi ne raspolažemo novim informacijama. Moguće je da neka druga služba ima podatak, operativno saznanje ili indiciju o lokaciji na kojoj se nalazi Šarić. Najvažnije je da svi državni organi kojima je u opisu posla lociranje osumnjičenih, među kojima je svakako i Šarić, rade svoj posao u punom kapacitetu, kao i da je naša međusobna koordinacija, kao i saradnja sa službama iz čitavog sveta, dobra. Nadam se da će rezultat tog rada i u ovom konkretnom slučaju doći.

Od kada datiraju poslednja saznanja koja vi imate o Šariću?

- Od februara 2012. godine. To je bila poslednja prepiska sa zvaničnim organima Interpola Južnoafričke Republike i tada je dostavljena sva tražena dokumentacija.

Od koga ste konkretno dobili tu informaciju?

- Preko zvaničnog sistema komunikacije Interpola od Nacionalnog centralnog biroa Južnoafričke Republike, da lice nalik Darku Šariću boravi na njihovoj teritoriji. Usledila je naša korespodencija, sve smo uradili, dostavili im sve relevantne informacicije o tom predmetu, ali ni do danas nismo dobili nikakav zvaničan odgovor.

Ipak, na osnovu iskustva koje imate, sumnjate li da je zaista bio tamo u februaru prošle godine?

- Na osnovu iskustva u radu sa stranim službama, nedvosmisleno je tako.

Zašto onda nisu odgovorili na naš zahtev ili ga izručili Srbiji?

- Samo bih skrenuo pažnju na to da svaka država ima svoje prioritete. Nemoguće je da mi, kao faktor koji je zaitneresovan za bilo šta, imamo veći uticaj na prioritete države na čijoj je teritoriji osoba za koju smo zainteresovani. To je moj odgovor. Ne zaboravimo na načelo suverenosti država u primeni i tumačenju prava u konkretnom slučaju.

Među onima koji su na poternici, a za koje znamo gde su, nalaze se Slobodan Radulović, Bogoljub Karić, Mira Marković, Dobrosav Gavrić, Cane Subotić i drugi. Šta je sa njima?

- Pozitivno pravo tih zemalja u kojima se nalaze pomenuta lica, osim Gavrića, koji je ovde osuđen za ubistvo Arkana, ukazuje na to da krivično delo koje im se stavlja na teret od strane naših sudova nije tretirano u pozitivnom zakonodavstvu tih zemalja i zato ne mogu da ih procesuiraju. Radi se o krivičnom delu zloupotrebe službenog položaja.

Da li onda postoji mogućnost da oni nikad ne budu izručeni Srbiji?

- Sud i Ministarstvo pravde Republike Srbije ne odustaju, a mi smo samo servis. Da li će druge države postupiti u skladu sa našim zahtevom i zahtevima Ministarstva pravde, to je individualna odluka svake države. Inače, samo da napomenem, mediji spekulišu da se Karić nalazi u Rusiji, služba nema zvaničnu potvrdu da je Karić u Rusiji. Proverene informacije o boravištu i prebivalištu u Moskvi imamo o Mirjani Marković. Stanko Subotić je davao izjave medijima iz Švajcarske, a Radulović se, na osnovnu poslednjih informacija koje nisu novijeg datuma, nalazi u Španiji. Ako bi se neko od njih pojavio u Srbiji ili nekoj od država koje krivična dela za koja se terete tretiraju kao naše zakonodavstvo, siguran sam da bi bio uhapšen.

Šta je sa Gavrićem?

- Javnost je već obaveštena. Čekamo odluku vlasti Južnoafričke Republike povodom molbe Ministarstva pravde za izručenje ovog lica Srbiji. Gavrić je pravosnažno osuđen u Srbiji i ovde ga čeka višegodišnja zatvorska kazna.

S kim imate najbolju saradnju?

- U prethodnoj godini, srpska policija postigla je fenomenalne rezultate na planu međunarodne saradnje i pohvaljeni smo u svetu. Samo tokom 2012. godine, locirano je i uhapšeno na drugim teritorijama 150 naših državljana, dok je na našoj teritoriji po drugim stranim poternicama uhapšeno 80 lica. Ako uporedimo taj period sa 2011, rezultati su učetvorostručeni. Mi sa svim državama imamo dobru saradnju, a posebno sa zemljama iz regiona, prvenstveno sa zemljama bivše SFRJ, zbog povezanosti tih lica. Takođe, dobra je saradnja sa Kraljevinom Španijom, koja je na osnovu naših poternica uhapsila Luku Bojovića i Vladimira Milisavljevića. Na poslednjem zasedanju Generalne skupštine Interpola urađena je analiza rada. Postoje države koje prate standarde, a to su države EU, koje maltene imaju podjednake zakonske tretmane, i tu nema problema.

Sa kojim zemljama se teže sarađuje?

- To su zemlje anglosaksonskog modela koje se nalaze na području Južne Amerike, kao i već pomenuta Južnoafrička Republika i druge.

KANDIDAT ZA DIREKTORA POLICIJE

Iako ste konkurisali za direktora policije, spekuliše se o tome da ne ispunjavate uslove za tu funkciju?

- Nisam u toku, ne utičem na rad komisije, ali sam siguran da ispunjavam sve uslove.

Pominjalo se da ste jedan od najozbiljnijih kandidata, a onda se pojavila informacija da diplomatija ne ulazi u evidenciju, da nemate 15 godina rada u policiji. Da li je to tačno?

- O tome kakav sam kandidat ne odlučujem i ne ocenjujem ja. Zakonodavac je propisao sve. Ispunjavam sve propisane uslove, podneo sam obimnu dokumentaciju o svom radu i kretanjima u službi, tako da komisija MUP može sve da vidi i proceni. Ne želim da svojim javnim komentarima utičem na rad komisije.

OD KONZULA DO POLICAJCA

Vaša karijera je vrlo zanimljiva. Iz policije ste otišli u diplomatiju, pa ste se vratili u policiju?

- U policiji sam se zaposlio 1992. godine, nakon što sam završio fakultet. Na mesto konzula savetnika u Solunu otišao sam 2005. godine, a 2007. postavljen sam tamo za generalnog konzula. Godine 2011. vratio sam se u MUP na sadašnju funkciju. Pošto sam bio preuzet iz policije, nisam imao prekid staža u MUP-u.

Sigurno je lakše biti konzul?

- Svaki posao nosi određenu odgovornost, a navedene funkcije su veoma odgovorne. Nijednom poslu ne pristupam sa motivom da meni bude lakše, već da što bolje da odradim povereni zadatak i doprinesem državi koja me je angažovala. Diplomatija je nadogradnja policijskog posla. Voleo bih da više ljudi koji se bave poslovima bezbednosti dobije priliku za rad u diplomatiji, jer bi tako osetili svu širinu i sve aspekte oblasti bezbednosti.

(M. R. / Izvor: Alo!)

Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA