Albanija i Grčka i dalje u ratu, sukob neprekidno traje već 70 godina!

  • 1

Šef albanske diplomatije Edmond Panariti zatražio je od Grčke da ukine zakon o Albaniji iz Drugog svetskog rata, prema kom su dve zemlje praktično i dalje u ratu.

- Abolicijom ratnog zakona, jednog starog i apsurdnog zakona, odnosi dve zemlje bili bi podignuti na viši nivo - poručio je Panariti grčkom ambasadoru u Albaniji Leonidasu Rokanasu tokom njihovog susreta u Tirani.

Tokom sastanka sa novopostavljenim ambasadorom Rokanasom, Panariti je pozvao grčke vlasti i da olakšaju ulazak albanskim građanima na teritoriju Grčke.

Panariti i Rokanas su razgovarali i o načinima kojima bi se ojačali bilateralni odnosi dve zemlje.

Kako je javila albanska agencija ATA, zakon prema kom su dve zemlje u stanju rata Grčka je donela u oktobru 1940. godine, nakon što su italijanske snage iz Albanije napale Grčku.

Grčki parlament ovaj zakon nikada nije abolirao, a, kako je ocenio veb-sajt "Balkan insajt", ironično je da su danas obe zemlje članice NATO, kao i da Atina podržava proces integracija Tirane u EU.

"Balkan insajt", međutim, podseća da su odnosi dve zemlje često bili problematični.

Više decenija posle završetka Drugog svetskog rata, granica između Grčke i Albanije bila je zatvorena, što je predstavljalo ideološku i vojnu granicu između NATO i komunističkog bloka.

Posle pada komunizma sve veći broj Albanaca odlazio je da radi u Grčku, što je često predstavljalo razlog za nesuglasice u odnosima dve zemlje.

Šef grčke diplomatije Dimitris Avramopulos je krajem prošle godine odlučio da otkaže posetu Albaniji povodom 100. godišnjice nezavisnosti te zemlje, nakon što je albanski premijer Salji Beriša u svom govoru na svečanosti povodom godišnjice pomenuo albanske teritorije u Grčkoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.

Kabinet Beriše je kasnije saopštio da je premijer o albanskim teritorijama govorio isključivo u istorijskom kontekstu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dalibor

    18. januar 2013 | 18:52

    Crna Gora I Japan su bili u ratu od pocetka 20 veka do pocetka 21 veka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA