PRIVREDNICI MILANOVIĆU: Pustite srpske firme da rade u Hrvatskoj

  • 2

Poseta premijera Hrvatske Zorana Milanovića Srbiji neće značajnije poboljšati ekonomske odnose ove dve zemlje, tvrde stručnjaci za Telegraf.rs.

Prema njihovoj proceni, za to je neophodno da kompletan hrvatski državni vrh zauzme stav da srpske kompanije mogu bez prepreka da rade u Hrvatskoj.

U Srbiji trenutno posluje oko 200 hrvatskih kompanija, dok u Hrvatskoj radi svega nekoliko srpskih firmi! U prošloj godini, u prvih jedanaest meseci, robna razmena Srbije i Hrvatske bila je 635 miliona evra, što je nešto bolji rezultat u odnosu na isti period 2011.

Međutim, Srbija je u 2012. izvezla 14 odsto manje robe u Hrvatsku, nego godinu dana pre toga. Istovremeno se u tom periodu povećao uvoz iz Hrvatske za 14,8 odsto. Deficit u robnoj razmeni na strani Srbije u 2012. bio je 78 miliona evra.

Direktor Biroa za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Milivoje Miletić kaže da je za bolju ekonomsku saradnju Srbije i Hrvatske presudna odluka njihovog državnog vrha da srpske firme tamo nesmetano posluju.

HRVATI DA NE USPORAVAJU DOLAZAK SRPSKIH INVESTITORA

- Nedostaje poziv Hrvatske da su kompanije iz Srbije dobrodošle. I da se to ne kaže samo eto tako, već da postoji odluka da nijedna hrvatska državna institucija neće usporavati dolazak investitora iz Srbije. Dosadašnji pokušaji srpskih firmi da rade u Hrvatskoj nisu dali adekvatne rezultate. Čak je dobar deo tih investicija završio na sudu - kaže za Telegraf.rs Miletić.

Prema njegovoj proceni, srpski proizvođači moraju agresivnije da nastupaju i da perspektiva ulaganja nije nužno vezana za Zagreb, nego i za manja mesta u unutrašnjosti Hrvatske.

- Za nas je važno što Hrvatska ove godine ulazi u EU, jer će nastupiti novi odnosi i kvalitet rada u celom regionu. Činjenica je i da su hrvatski potrošači lojalniji svojim brendovima od srpskih potrošača. Ali je i činjenica da su privrednici iz Hrvatske, prilikom prodora na srpsko tržište, imali podršku svoje države i banaka - dodaje Miletić.

Naš sagovornik tvrdi da Srbija i Hrvatska imaju budućnost u zajedničkoj saradnji na drugim tržištima, pre svega u metalskom sektoru.

S druge strane, Goran Masnec, direktor Hrvatske gospodarske komore u Beogradu, kaže da ne stoje ocene da hrvatske kompanije nesmetano posluju u Srbiji.

- Hrvatska privredna komora podržava firme da rešavaju probleme kroz komore, ministarstva, agencije, a po potrebi kada se iscrpe sve te mogućnosti, sudskim putem, a ne kroz medije. Stalnim potenciranjem problema, obeshrabruju se potencijalni investitori, što ne doprinosi povećanju robne razmene i unapređenju privrednih odnosa dve države - kaže Masnec za Telegraf.rs.

On ističe da je izlazak na strano tržište samostalna odluka svake firme i da j0j prethodi analiza potencijalnog tržišta.

- Vrlo je važno da postoji zainteresovanost tog tržišta za određenim proizvodom, kao i pristupačna cena i niz marketinških aktivnosti, kojima će se privući pažnja potrošača. Iz našeg iskustva izuzetno je bitno da se osnuje predstavništvo ili firma. Svaka hrvatska firma osnovana ili kupljena od strane srpske firme prema važećim propisima Hrvatske izjednačena je sa pravima i obavezama kao bilo koja druga hrvatska firma osnovana hrvatskim ili stranim kapitalom. Zato dolazak srpske firme u Hrvatsku prvenstveno zavisi od poslovne politike i procene te firme da je Hrvatska ciljno tržište - smatra Masnec.

HRVATI POKUPOVALI NAJBOLJA SRPSKA PREDUZEĆA

Podsećanja radi, privrednici iz susedne Hrvatske mogu da se pohvale kupovinom najznačajnijih srpskih preduzeća. Krajem juna 2012. hrvatski biznismen Emil Tedeski kupio je za 382 miliona evra slovenačku kompaniju "Droga Kolinska". Deo "Droga Kolinske" su i srpske kompanije "Grand prom", "Soko Štark" i "Palanački kiseljak".

Takođe, hrvatska kompanija "Agrokor", u vlasništvu najbogatijeg hrvatskog biznismena Ivice Todorića, kupila je 67 odsto akcija industrije ulja "Dijamant" iz Zrenjanina i za to odrešila kesu za 30 miliona evra evra. "Agrokor" je kupio i srpski "Frikom" za 10,2 miliona evra.

Preduzeća članice "Nexe Grupe" iz Našica kupila je "Jelen do" iz Srbije za 4,4 miliona evra.

Pored njih, u Srbiji rade i hrvatski "Dukat", " Vindija", "Kraš", "Podravka", "Končar elektroindustrija", "Varteks"..

S druge strane, na tržištu Hrvatske postoje, za sada, samo tri veće investicije iz Srbije. Naime, sredinom 2008. "Svislajon Takovo" kupio je fabriku "Eurofud market" iz Siska za 20 miliona evra. Kompanija "NCA Investment Group" iz Beograda je krajem 2010. postala većinski vlasnik hrvatske trgovačke kompanije "Magma" za oko 25 miliona evra. Obe kompanije su u problemima na tržištu Hrvatske, a "NCA" razmatra da se povuče sa ovog tržišta.

Treća srpska investicija u Hrvatskoj je “Tesla štedna banka“ sa osnivačkim kapitalom od oko tri miliona evra. Vlasnici i osnivači banke su Fond za razvoj Vojvodine i Fond za razvoj Srbije. "Tesla štedna banka" će se baviti podsticanjem preduzetništva i malih porodičnih imanja na nerazvijenim ruralnim područjima Hrvatske, uz posebnu kreditnu liniju namenjenu za srpski povratnički živalj i revitalizaciju ratom opustošenih područja.

(N. S.)

Video: Snežna mećava pogodila zapad Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Duh Sibenka

    16. januar 2013 | 18:45

    Nerade Hrvatske a vi bi da vase male rade ode a nasi judi da kopaju po skovacama trazeci boce plasticne aj ne serite dajte malin Hrvatskin obrtnicima da u Srbiji rade i otvaraju firme.

  • bojan

    17. januar 2013 | 08:05

    @duh Sibenika pod hitno sa investicionim ulaganjima u skolstvo u sibensku zupaniju! Ovaj covek ne razume sam sebe!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA