24 MESECA KASNIJE: Na drugu godišnjicu "arapskog proleća", Tunis i dalje potresaju nemiri (FOTO)
Tunišani danas obeležavaju drugu godišnjicu od kako je dugogodišnji diktator Zine El Abidine Ben Ali zbačen i pobegao iz zemlje posle prve revolucije "arapskog proleća", ali nesigurnost i društvene tenzije još potresaju zemlju.
Razlike oko novog ustava i rastući uticaj radikalnih islamista su dodatni izazov s kojim je suočena zemlja od kako je pre dve godine Ben Ali pobegao u Saudijsku Arabiju.
Predsednik Moncef Marzuki je danas otvorio proslavu podižući zastavu na centralnom Kazba trgu u Tunisu, u blizini sedišta vladajuće koalicije koju predvodi islamska Enada partija.
Proslavi prisustvuju i predstavnici Libije i Egipta, dve zemlje na koje se nedugo posle Tunisa prenelo "arapsko proleće".
Vlada će kasnije tokom dana potpisati "socijalni pakt" sa predstavnicima sindikata i biznisa u nacionalnom parlamentu, u nastojanju da se da podstrek oslabljenoj privredi.
Frustracije zbog Vladine nesposobnosti da reše pitanje siromaštva i sve veće nezaposlenosti u zemlji narasle su od kada je okončana prva revolucija u arapskom svetu, i sve češće dolazi do protesta u kojima je bilo i žrtava.
Ugrožena stabilnost i prosperitet zemlje došli su kao cena za okončanje brutalne višedecenijske diktature koja je konačno okončana 14. januara 2011.
Posle burnog oduševljenja, zemlja od oko deset miliona ljudi se suočila s problemima i skoro svakodnevnim protestima.
Vojska je juče razmeštena u južnom gradu Ben Guerdanu posle nedelju dana sukoba policije i stanovnika koji traže od Vlade da razvojnim projektima ožive lokalnu privredu u toj regiji i smanje nezaposlenost.
Posle alarmantnih upozorenja poslednjih meseci da je u porastu religiozni ekstremizam, opozicija sada ukazuje na nove opasnosti po demokratsku tranziciju ove zemlje severne Afrike u vidu nezaposlenosti i sve većeg siromaštva.
Bez obzira na sve to, slavljeničko raspoloženje je danas prevladalo u glavnom gradu Tunisu gde su na ulicama organizovani koncerti i kulturni događaji poslednjih nekoliko dana. Posebno je živo na aveniji Habib Burgiba, središtu tuniske revolucije 2010-2011, prenose agencije.
Pristalice i protivnici Vlade, kao i islamisti i liberalne snage defilovali su zajedno tom avenijom kako bi obeležili godišnjicu pada diktature.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je zatražilo od svih da poštuju red, ali je preduzelo i "neophodne mere predostrožnosti" ukoliko dođe do nereda.
Snage bezbednosti strahuju da bi frakcije radikalnih islamista mogle iskoristiti priliku i izvesti napade, posebno od kada su islamski džihadisti povezani sa serijom nemira posle završetka revolucije.
(I. D. / Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.