Titov projekat Hrvatskoj donosi milione
Titov supertajni projekat "Neptun", sagrađen za upravljanje raketnim sistemom bivše JNA, iskoristiće hrvatska vlada za biznis, prenosi portal Jutarnji.hr. Vlada Hrvatske će u sklopu plana objedinjavanja mreže u javnim preduzećima iskoristiti zaboravljeni vojni projekat, čija se mreža proteže od Briona do Prevlake.
Tako bi se omogućila široka primena širokopojasnog interneta u državi. Infrastruktura optičke mreže tako više ne bi bila samo u vlasništvu telekomunikacionih kompanija, nego i države.
U gradnji mreže koristilo bi se oko 3.000 kilometara postojeće mreže koja je u vlasništvu JANAF-a (Jadranski naftovod), HAC-a (Hrvatske autoceste), Hrvatskih železnica, Plinacroa, a sagrađena je uz trase auto-puta, naftovoda, gasovoda, železničkih pruga... Tako bi se potpuno pokrio kopneni deo Hrvatske.
Za povezivanje obale i ostrvskog dela Hrvatske iskoristili bi se kablovi, koje je od 1974. do 1990. godine ispod nivoa mora ostavila bivša JNA.
Kako piše "Jutarnji list", reč je o supertajnom projektu "Neptun", koji je pokrenut za upravljanje raketnim sistemima i centralizaciju komunikacija. Cevi su položene od Briona preko Prevlake, pa sve do Boke Kotorske i u njima je bakarna žica.
O samom projektu se malo zna jer je veliki deo dokumentacije uništen. Međutim, smatra se da su instalacije u dosta dobrom stanju.
Projektom "Neptun" povezani su vojni objekti od Briona do Prevlake, a od Zadra do Šibenika cev prolazi kopnom. Od Splita cevi ponovo ulaze u more, prolaze kroz brački kanal i idu preko Hvara, Korčule, Visa, Lastova, Pelješca do Cavtata i Prevlake .
- Podmorska infrastruktura idealna je za povezivanje jadranskih ostrva i dovođenje širokopojasnog interneta na ta područja, jer bez toga niko ne bi dovodio optički kabl, na primer, Vis ili Lastovo. To je jednostavno preskupo - tvrdi Darko Parić, pomoćnik ministra uprave i šef uprave za e-Hrvatsku .
Prema njegovim rečima, iz cevi treba izvući bakarne žice i staviti optički kabl, što danas nije teško izvodljivo.
Za tu infrastrukturu saznalo se pre mesec dana, kada je ministar odbrane Ante Kotromanović s tom informacijom došao u Vladu, i rekao da MORH to ustupa državi na korišćenje. Ministru je na to pažnju skrenula grupa inženjera.
Takva infrastruktura trebalo bi da posluži za povezivanje institucija državne uprave i javnih preduzeća, kao i za prenos podataka i telefoniji, pa bi Hrvatska umesto da plaća operaterima godišnje uštedela oko tri miliona evra.
Za te potrebe iskoristilo bi se samo oko 10 odsto kapaciteta mreže, a ostatak bi mogao da se iznajmljuje .
Darko Parić tvrdi da bi ovo mogla biti jedna od najvećih javnih investicija, i napominje da se po značenju taj proces može uporediti sa procesom elektrifikacije, koja se realizovala u prošlom veku.
(I. D. / B92.net)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srdjan D.N.
Pa, manje-vise na ovim prostorima novac jedino i prave Titovi projekti. Od Djerdapa pa nadalje. Kad pogledas malo bolje, posle njega nikakav projekat nije ni napravljen. Bar ne a da donosi pare.
Podelite komentar