NOVI ŠAMAR SRBIMA: Hrvati prisvajaju ćirilicu i podižu joj spomenik!

 
  • 19

"Hrvati Srbima otimaju ćirilicu, jer od 11. do 18. veka na velikim delovima hrvatske teritorije stanovništvo je svoje kulturne potrebe izražavalo ćirilicom", kaže profesor Miloš Kovačević

Direktor Turističkog biroa Široki Brijeg Grgo Mikulić, pesnik, književnik, klesar, etnolog i ljubitelj starina isklesao je u kamenu 12 ćiriličnih slova i namerava da iskleše još 15, a sva će biti osvetljena, vidljiva i čitljiva putnicima koji se kreću putem Mostar-Split i Mostar-Tomislavgrad-Livno.

Splitska "Slobodna Dalmacija" piše da su Srbi "u panici" zbog "spomenika" na Širokom Brijegu, jer smatraju da im Hrvati otimaju ćirilicu.

Slova su "nikla" na ogradi osnovne škole u Kočerinu, visoka su 1,4 metra, široka metar i debela 25 centimetara.

List navodi da je to iznenađenje za prosečnog čitaoca kome se Široki Brijeg može vezati uz svašta, ali vrlo teško uz ćirilicu.

- U početku je bilo neverice i čuđenja, ali kad smo objasnili da se radi o starom hrvatskom pismu kojim je 1404. godine pisana i Kočerinska ploča, nadgrobni spomenik Vignja Miloševića, koja se čuva u crkvenom prostoru crkve u Kočerinu kao spomenik nulte kategorije, onda je sve selo na svoje. Radi se o tome da je forsiranje ćirilice u vreme dve Jugoslavije kao srpskog pisma kod naroda stvorilo animozitet prema svakoj ćirilici, makar je ona, uz latinicu i glagoljicu, srednjovekovno hrvatsko pismo, 'arvacka ćirilica', kako se spominje u dodatku Poljičkog statuta iz 1665. godine. Tako se dogodilo da smo s prljavom političkom vodom izbacili i dete, koje sada spasavamo - rekao je Grgo za "Slobodnu Dalmaciju".

Ne bez ponosa, Grgo ističe kako su i pre Hrvatske akademije znanosti i umetnosti (HAZU), koja je nedavno organizovala skup na temu "Hrvatska ćirilična baština", Širokobriježani shvatili značenje tog pisma u kulturnoj istoriji Hrvata. Do sada je isklesano i postavljeno 12 slova, a preostalih 15 biće tek postavljeno.

Projekat je napravilo Udruženja Štećak, a finansiranje je pomogla Vlada Hrvatske, Vlada Federacije BiH i Zapadnohercegovačka županija.

Sve je, ipak, naišlo na žestoke reakcije srpskih lingvista, piše "Slobodna Dalmacija".

Možda je najžešći bio jedan od vodećih lingvista, profesor Miloš Kovačević, koji kaže da "Hrvati Srbima otimaju ćirilicu", koji je o ovom fenomenu govorio najpre za Telegraf.

Na naučnom skupu HAZU održanom krajem 2012. godine, podseća Kovačević, izneta je teza kako je "od 11. do 18. veka na velikim delovima hrvatskog teritorija stanovništvo svoje kulturne potrebe izražavalo (i) ćirilicom", te da se na srednjovekovnim spomenicima "mešaju i ćirilica i glagoljica".

(D. Z. / Tanjug / foto: jabuka.tv)

 

Video: Proglašeni pobednici Drugog memorijalnog takmičenja "Andrija Čikić"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bane

    7. januar 2013 | 17:55

    Neka Srbin sam i tim se dicim... A Hrvati se vracaju svom izvoru... Ko sto napisa covek pre mene...

  • sutrajedrugidan

    7. januar 2013 | 16:55

    A sto bi se ja ljutila da, na primer Francuzi, uzmu pisat cirilicom!?! Naprotiv, bio bi mi ponos!!! Osim toga, sto Hrvati preuzimaju cirilicu, to je po meni, samo povratak izvoru, prihvacanja svijesti svog podrijetla... nego, sve je to samo blablabla...

  • Šumadinac

    7. januar 2013 | 18:15

    Mogli bi mi Srbi da se vratimo malo pisati ćirilicom ,ja je nemam na računaru ,ali je zato koristim na telefonu. Ko ćirilicom ne piše njegovo se Srbstvo briše

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA